Mrongoville

i

Autor: Google Street View NIK negatywnie oceniła nadzór gminy Mrągowo (woj. warmińsko-mazurskie) nad spółką miasteczko westernowe Mrongoville i samą działalność spółki.

NIK wziął się za miasteczko westernowe na Mazurach. Ostry komentarz po kontroli

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła nadzór gminy Mrągowo (woj. warmińsko-mazurskie) nad spółką miasteczko westernowe Mrongoville i samą działalność spółki. Jak wskazali kontrolerzy, utworzona przez miasto Mrągowo spółka Miasteczko Westernowe „Mrongoville” prowadziła typową działalność komercyjną, a nie komunalną. Burmistrz Mrągowa Stanisław Bułajewski odpowiedział, że uchybienia dotyczą samorządu poprzednich kadencji.

Kontrola, jaką przeprowadziła delegatura NIK w Olsztynie na przełomie 2020 i 2021 roku dotyczyła "Sprawowania przez organy gminy miejskiej Mrągowo nadzoru właścicielskiego nad gminną spółką Miasteczko Westernowe Mrongoville spółka z o.o. w Mrągowie" w Urzędzie Miejskim w Mrągowie oraz w spółce Miasteczko Westernowe "Mrongoville".

Jak wskazała NIK w komunikacie przesłanym we wtorek PAP, otrzymany od miasta majątek, tj. miasteczko westernowe, spółka wydzierżawiła prywatnym przedsiębiorcom. Mimo że cały czas korzystała z dopłat i umorzeń podatkowych ze strony gminy - spółka nie była w stanie osiągnąć pozytywnych wyników finansowych. Nie zrealizowała też postawionych przez miasto zadań, jakimi było aktywne zwalczanie bezrobocia i prawidłowe zarządzanie powierzonym majątkiem. Delegatura NIK w Olsztynie negatywnie oceniła zarówno nadzór gminy nad spółką, jak i samą działalność spółki.

Burmistrz Mrągowa, Stanisław Bułajewski w oświadczeniu przesłanym PAP, napisał, że może mówić jedynie o dwóch latach kontrolowanej działalności spółki, która funkcjonuje od 13 lat (od 2008 roku). - Niemal wszystkie wykazane w kontroli uchybienia dotyczą trzech poprzednich kadencji samorządu, gdy burmistrzem była pani Otolia Siemieniec. Nie zamierzamy tłumaczyć się z jej decyzji, nie chcemy się do tego odnosić, choć oceniamy to oczywiście negatywnie. Dziś spółka rozwija się, nie wydzierżawia swojego majątku zewnętrznym podmiotom i - tak jak wykazała kontrola - od 2019 roku jej przychody rosną - dodał Bułajewski.

Jak podkreślił burmistrz, spółka daje zatrudnienie mieszkańcom i świadczy usługi zarówno dla mrągowian jak i turystów. - Dzięki tym działaniom majątek publiczny jest w końcu należycie zagospodarowywany. Przed nami wiele pracy, ale już widać pozytywne efekty. Natomiast w związku z wieloma nieprawidłowościami, które miały miejsce podczas kontroli spółki i które wynikają z wielu błędów popełnionych przez kontrolera NIK, jesteśmy w trakcie przygotowywania odpowiedniego zawiadomienia - zaznaczył burmistrz Mrągowa.

W ocenie NIK gmina miejska Mrągowo nie dbała o to, by faktyczna działalność spółki odpowiadała zasadom prowadzenia gospodarki komunalnej, w tym ustawowym warunkom dopuszczalności prowadzenia przez gminy działalności poza sferą użyteczności publicznej. Faktyczna działalność spółki polegająca na handlu oraz świadczeniu usług gastronomicznych i rozrywkowych głównie na rzecz turystów nie była związana z zaspokajaniem zbiorowych potrzeb wspólnoty samorządowej, o których mówi ustawa o gospodarce komunalnej. - Ponadto, faktyczny zakres i sposób działalności Spółki nie spełniał też warunków tworzenia przez gminę spółek prawa handlowego poza sferą użyteczności publicznej. Miasto nie wyegzekwowało też od Spółki realizacji postawionych zadań dotyczących m.in. wydłużenia sezonu turystycznego i aktywnego zwalczania bezrobocia - oceniła NIK.

Negatywna ocena NIK jej działalności wynika z faktu, że spółka, mimo otrzymania znacznej pomocy finansowej od gminy, nie walczyła aktywnie z bezrobociem. Takim sposobem mogło być wydłużenie sezonu turystycznego. Poza tym niewłaściwie zarządzała przekazanym jej majątkiem. Spółka, której 100 proc. udziałów posiadało miasto, została powołana m.in. w celu kompleksowego zaspokojenia potrzeb kulturalno-rozrywkowych mieszkańców i turystów regionu oraz miasta Mrągowa, aktywnego ograniczania bezrobocia, a także zarządzania infrastrukturą powstałą w wyniku realizacji projektów współfinansowanych ze środków unijnych.

Wioska olimpijska oczami polskich pływaków. Zobacz jak mieszkają sportowcy

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki