Spektakularny anvil crawler w Olsztynie. Czym jest to piorunujące zjawisko? [ZDJĘCIA]

2020-07-03 4:00

Ostatnie burze, które przeszły nad Warmią i Mazurami, były szczególnie efektowne. Dosłownie "piorunującymi" fotografiami podzieliła się z nami Dominika Rowińska z Olsztyna. Udało się jej uchwycić wyładowanie "anvil crawler". Co to jest? Dla ESKI Olsztyn tłumaczą Polscy Łowcy Burz.

Zjawiskowe burze nad Warmią i Mazurami

Przez ostatni miesiąc niemal codziennie towarzyszyły nam burze. I choć potrafią wyrządzić wiele szkód, są też niezwykle efektownym widokiem. Szczególnie imponująca była ta, która przeszła nad województwem warmińsko-mazurskim 17 czerwca.

Więcej zobaczysz tu: Ale widoki! Ogromny wał szkwałowy przeszedł nad Warmią i Mazurami [ZDJĘCIA]

Mimo że trochę czasu od tej burzy już minęło, to w sieci wciąż pojawiają się coraz to nowsze fotografie. Takimi podzieliła się z nami jedna z Internautek - Dominika Rowińska. Dzięki funkcji zdjęć seryjnych uwieczniła wprost piorunujący widok nad Olsztynem. Co to za zjawisko? Polscy Łowcy Burz twierdzą, że są dwie możliwości. Jest to albo tzw. anvil crawler albo wyładowanie z ziemi do chmury. Jednak bardziej prawdopodobne będzie w tym przypadku zjawisko anvil crawler.

- To rodzaj wewnątrz-chmurowego wyładowania atmosferycznego. Pojawia się wewnątrz chmury burzowej, by rozgałęziać się po jej kowadle. To są bardzo spektakularne i piękne wyładowania, które mogą przebywać duże odległości, znakomicie rozświetlając komórkę burzową. - tłumaczy Piotr Szuster z Polskich Łowców Burz.

IMGW wydało kolejne ostrzeżenia przed burzami na Warmii i Mazurach

Już w czwartek (2 lipca) czekają nas kolejne burze. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzega przed burzami z gradem w całym województwie warmińsko-mazurskim. Jak prognozują synoptycy, możliwe jest wystąpienie burz z opadami deszczu od 15 mm do 30 mm, lokalnie około 40 mm, oraz porywami wiatru do 75 km/h.

Nad Barczewem czarne chmury

Gdzie jest burza? Śledź radar burz online [INTERAKTYWNA MAPA]

By burza nas nie zaskoczyła, warto śledzić radar burz online. W jaki sposób? To nic prostszego. Wystarczy skorzystać z radaru burz online w serwisie blitzortung.org. Mapa burz online jest aktualizowana na bieżąco. Dlatego też można śledzić, w jakim kierunku przesuwają się chmury burzowe i czy są już blisko miejscowości, w której przebywamy.

Burzowy QUIZ. Sprawdź co wiesz o burzy!

Pytanie 1 z 8
Gęste, wysokie chmury burzowe to:
burze
Źródło: Spektakularny anvil crawler w Olsztynie. Czym jest to piorunujące zjawisko? [ZDJĘCIA]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają