Płock. Jest reakcja kurii na doniesienia o księdzu pedofilu! Pierwsza skarga 10 lat temu!

2020-01-30 11:26
Płock. Jest reakcja kurii na doniesienia o księdzu pedofilu! Pierwsza skarga 10 lat temu!
Autor: jiangmillington/Pixabay.com Ksiądz pedofil z Płocka został aresztowany w minionym tygodniu, zdj. ilustracyjne

Głos w imieniu Kurii Diecezjalnej w Płocku zabrał ks. Marek Jarosz, delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży w diecezji płockiej. Jak informuje duchowny, pierwsza skarga na księdza pedofila z Płocka wpłynęła do kurii już 10 lat temu. Biskup płocki Piotr Libera wszczął wtedy wobec podejrzanego postępowanie kanoniczne. Sprawą zajęła się też Kongregacja Nauki Wiary.

Reakcja kurii to odpowiedź na doniesienia medialne o księdzu pedofilu z Płocka, który został aresztowany w minionym tygodniu. Mężczyźnie postawiono m.in. zarzut zwabienia do Domu Księży Emerytów w Płocku nieletniego, któremu duchowny miał podać nieustaloną substancję. Po jej spożyciu chłopiec stracił świadomość, co wykorzystał mężczyzna, doprowadzając go do poddania się innej czynności seksualnej. Doszło do tego pod koniec grudnia 2016 r. Jak się okazuje, pierwsza skarga na duchownego pojawiła się już 10 lat temu.

Skarga na duchownego o inicjałach K.L. dotycząca możliwości popełnienia nadużyć seksualnych wobec nieletnich wpłynęła do Kurii Diecezjalnej w Płocku 5 lutego 2010 r. Biskup płocki Piotr Libera wszczął wtedy wobec podejrzanego postępowanie kanoniczne. Uczestniczył w nim przedstawiciel szkoły, do której uczęszczały osoby pokrzywdzone. W efekcie ksiądz został zawieszony we wszystkich obowiązkach duszpasterskich i niezwłocznie usunięty z parafii.

Sprawą zajęła się także Kongregacja Nauki Wiary. W wyniku procesu karno-administracyjnego duchowny otrzymał w dniu 18 października 2011 r. wyrok 5-letniego zakazu pracy duszpasterskiej z dziećmi i młodzieżą i 10-letniego zakazu wjazdu na teren parafii, w której zostało popełnione przestępstwo. Nałożono na niego również nakaz odbycia specjalistycznej terapii. To nie jednak nie wszystko.

Duchowny od 2010 r. pracował w Wydawnictwie Diecezjalnym na stanowisku technicznym, a w 2015 r. przez miesiąc pomagał w Domu Pomocy Społecznej, skąd został odwołany za naruszenie regulaminu placówki. W tym samym roku do kurii wpłynęły informacje, że ksiądz nie stosuje się do zakazu kontaktu z osobami małoletnimi, dlatego sprawa ponownie została zgłoszona do Kongregacji Nauki Wiary. Skargi nie zawierały jednak informacji o popełnieniu przestępstwa wobec osób małoletnich.

Jak informuje Jarosz, duchowny był kilka razy diagnozowany i żadna z opinii nie wskazywała na pedofilne tendencje. Sprawa K.L. była ponadto analizowana przez kilkuosobowy zespół ekspertów powołany przez biskupa płockiego w 2013 r.

jak dodaje Jarosz, Kuria Diecezjalna w Płocku wyraża jednocześnie ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji, przepraszając za zgorszenie, jakie wywołał ksiądz pedofil, i deklaruje pomoc osobom przez niego pokrzywdzonym.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE