Co zrobić, żeby leczyć się za darmo

2010-01-25 9:00

Co musi przedstawić pacjent, żeby skorzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej? Wraz z Nowym Rokiem podstawowym dokumentem potwierdzającym nasze prawo do ubezpieczenia nie są już legitymacje ubezpieczeniowe.

By korzystać z darmowego leczenia, pacjenci muszą szukać odpowiednich druków u pracodawcy. Tak będzie do czasu, aż zostaną wprowadzone elektroniczne karty ubezpieczenia. Rząd zapowiada, że ich funkcje mają pełnić nowe dowody osobiste. Według obietnicy rządu mają się one pojawić już w 2011 roku.

Legitymacje ubezpieczeniowe nie zostały jednak całkowicie wycofane. Od stycznia nie są one już dowodami ubezpieczenia dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą ani dla pracowników zatrudnionych w małych firmach (do 20 osób). Do końca 2009 roku legitymacje tym osobom wydawał i potwierdzał ZUS. - Nie wydajemy już nowych ani nie potwierdzamy starych legitymacji - wyjaśnia Przemysław Przybylski, rzecznik ZUS. Inaczej sprawa wygląda w przypadku pracowników większych firm. - Jeśli kadry mają zapas legitymacji, mogą je wydawać. Firma może też potwierdzać ubezpieczenie, jeśli w starej legitymacji jest jeszcze miejsce na pieczątki - dodaje Przemysław Przybylski.

Co przedstawić w przychodni lub w szpitalu, żeby skorzystać z darmowego leczenia?

Masz umowę o pracę:

druk zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego oraz aktualnie potwierdzony raport miesięczny ZUS RMUA wydawany przez pracodawcę (dostarczenie tego druku nie dotyczy osób na urlopie bezpłatnym trwającym powyżej 30 dni), aktualne zaświadczenie z zakładu pracy, legitymacja ubezpieczeniowa koniecznie z aktualnym wpisem oraz pieczątką pracodawcy.

Prowadzisz działalność gospodarczą:

druk zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego oraz aktualny dowód wpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Jesteś ubezpieczony w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego:

zaświadczenie lub legitymacja aktualnie podstemplowane przez KRUS (dowód wpłaty składki w przypadku prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej).

Czytaj dalej >>>


Jesteś emerytem lub rencistą:

legitymacja emeryta lub rencisty. W przypadku legitymacji wydanej przez ZUS numer legitymacji powinien zawierać oznaczenie oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Jeżeli 3. i 4. pozycja numeru zawiera znaki "-", legitymacja nie jest dokumentem potwierdzającym uprawnienia do świadczeń zdrowotnych. W takim przypadku należy przedstawić inny dowód ubezpieczenia. Np. osoba pobierająca rentę/emeryturę ZUS, ale zamieszkała na terenie innego państwa, powinna przedstawić aktualną kartę EKUZ; zaświadczenie z ZUS lub KRUS (WBA, ZER MSWiA), aktualny odcinek emerytury lub renty, dokument potwierdzający kwotę przekazanej emerytury lub renty, w tym w szczególności odcinek przekazu lub wyciąg.

Jesteś osobą bezrobotną:

aktualne zaświadczenie z urzędu pracy o zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego.

Ubezpieczyłeś się dobrowolnie: umowa zawarta z NFZ i dokument ZUS potwierdzający zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego wraz z aktualnym dowodem opłacenia składki zdrowotnej.

Jesteś członkiem rodziny osoby ubezpieczonej? W takiej sytuacji potrzebujesz jednego z wymienionych dokumentów:

dowód opłacenia składki zdrowotnej przez osobę, która zgłosiła cię do ubezpieczenia zdrowotnego wraz z kserokopią zgłoszenia (druki: ZUS RMUA + druk ZUS ZCNA, jeżeli zgłoszenie nastąpiło po 1 lipca 2008 roku. ZUS ZCZA, je- żeli zgłoszenie nastąpiło przed dniem 1 lipca 2008 r.), aktualne zaświadczenie wydane przez pracodawcę, zaświadczenie z KRUS o ubezpieczeniu członków rodziny, legitymacja rodzinna z wpisanymi danymi członków rodziny wraz z aktualną datą i pieczątką zakładu pracy lub ZUS, legitymacja emeryta/rencisty z wpisanymi członkami rodziny podlegającymi ubezpieczeniu zdrowotnemu, potwierdzająca dokonanie zgłoszenia w dniu 1 stycznia 1999 r. lub później, wraz z aktualnym odcinkiem wypłaty świadczenia - dotyczy tylko Kasy Rolniczej Ubezpieczenia Sspołecznego, w przypadku dzieci uczących się - między 18. a 26. rokiem życia - dodatkowo należy przedstawić dokument potwierdzający kontynuację nauki. Może to być legitymacja szkolna/studencka lub dokument potwierdzający znaczny stopień niepełnosprawności. W przypadku studentów po ukończeniu 26. roku życia - zgłoszenie do ubezpieczenia przez uczelnię (druk ZUS ZZA) oraz legitymacja studencka lub doktorancka.

Czytaj dalej >>>


Przebywasz na ciągłym zwolnieniu lekarskim:

zaświadczenie z ZUS informujące o ciągłości zwolnienia. Masz prawo prawo do świadczeń do ostatniego dnia zwolnienia.

Do kiedy ważny jest dokument

Dokument potwierdzający twoje prawo do świadczeń jest ważny przez 30 dni od daty wystawienia, poświadczenia lub opłacenia składki. Wyjątkami są:

1. Legitymacja emeryta - ważna bezterminowo, zaświadczenie z urzędu pracy o zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego - do końca terminu waż-ności,

2. Decyzja wójta (burmistrza, prezydenta) gminy - ważna 90 dni od dnia określonego w decyzji.

3. Jeśli ukończyłeś szkołę średnią lub wyższą bądź zostałeś skreślony z listy uczniów lub studentów - prawo do świadczeń opieki zdrowotnej przysługuje przez 4 miesiące po tym fakcie. 4. W przypadku gdy ubiegasz się o przyznanie emerytury lub renty - prawo do świadczeń opieki przysługuje w okresie trwania postępowania o przyznanie tych świadczeń. 5. Jeśli pobierasz zasiłek przyznany na podstawie przepisów o ubezpieczeniu chorobowym lub wypadkowym - prawo do świadczeń opieki zdrowotnej przysługuje w okresie pobierania zasiłku.

Ostatnio zdarzały się sytuacje, że przychodnie żądały zaświadczeń od kobiet w ciąży i uczniów. W tej sprawie interweniowała minister zdrowia Ewa Kopacz. Przypomniała lekarzom, że osoby nieposiadające ubezpieczenia, ale posiadające obywatelstwo polskie oraz posiadające miejsce zamieszkania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, które nie ukończyły 18. roku życia lub są w okresie ciąży, porodu i połogu, w każdej sytuacji mają prawo do darmowego leczenia.

Zobacz, za co musisz zapłacić

Zapłodnienie metodą in vitro, szczepienia m.in. przeciw grypie czy wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, a także cesarskie cięcie na żądanie - to przykłady zabiegów, za które musisz zapłacić, mimo że masz ubezpieczenie.

Czytaj dalej >>>


Obecnie na liście świadczeń niegwarantowanych, czyli takich, za które NFZ nie płaci, można się doliczyć ok. 300 zabiegów. Niestety, w przyszłym roku lista ta może być znacznie dłuższa. Resort zdrowia i NFZ będą uszczegóławiać koszyk świadczeń gwarantowanych przygotowany przez Ewę Kopacz (54 l.). Kolejne zabiegi i metody leczenia mogą wypaść z listy.

Płatne zabiegi

Szczepienia ochronne (z wyjątkiem obowiązkowych szczepień), np. przeciw grypie, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B

Zabiegi chirurgii plastycznej i kosmetyczne w przypadkach niebędących następstwem wady wrodzonej, urazu, choroby lub następstw jej leczenia

Część zabiegów chirurgii szczękowo-twarzowej, np. korona pojedynczego zęba

Badania wstępne i okresowe kierowców pojazdów kategorii A, B, C, D, E, T

Operacje zmiany płci

Akupunktura, z wyjątkiem leczenia bólu przewlekłego

Zabiegi przyrodolecznicze i rehabilitacyjne w sanatoriach i uzdrowiskach

Porady seksuologiczne z wyłączeniem osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności

Obrzezanie, z wyjątkiem podejrzenia raka

Psychoanaliza

Ozonoterapia

Magnetoterapia z użyciem stałego pola magnetycznego

Laseropunktura

Akupresura

                              Czytaj dalej >>>


                              Zooterapia

                              Diagnostyka i terapia medycyny niekonwencjonalnej i ludowej

                              Leczenie padaczki za pomocą implantacji stymulatora nerwu błędnego, z wyjątkiem przypadków, gdy jest to jedyna możliwa do zastosowania metoda leczenia

                              Diagnostyka i leczenie zaburzeń smaku

                              Komora hiperbaryczna w leczeniu stwardnienia rozsianego

                              Podawanie baclofenu pompą infuzyjną, z wyjątkiem przypadków, gdy jest to jedyna moż-liwa do zastosowania metoda leczenia

                              Chirurgia refrakcyjna w korekcie wad wzroku

                              Stymulacja laserowa plamki żółtej

                              Alloplastyka tętnic skroniowych

                              Bankowanie krwi pępowinowej noworodka

                              Badanie przewodu pokarmowego za pomocą kapsułki endoskopowej

                              Usunięcie guzków krwawniczych (żylaków odbytu) metodą Longo

                              Hydrokolonoterapia

                              Pobieranie nasienia z najądrza

                              Wszczepienie protez prącia

                                                            Czytaj dalej >>>


                                                            Świadczenia opieki zdrowotnej w zakresie powłok ciała - otyłość, z wyjątkiem otyłości patologicznej dużego stopnia u chorych o wartości BMI powyżej 40 leczonej metodami zabiegowymi

                                                            Pozytronowa tomografia emisyjna, z wyjątkiem przypadków:

                                                                - lokalizacji guza pierwotnego,
                                                                - różnicowanie pomiędzy guzem łagodnym i złośliwym płuca dostępnymi metodami,
                                                                - niedrobnokomórkowego raka płuca,
                                                                - ziarnicy i chłoniaków nieziarniczych,
                                                                - choroby wieńcowej (szczególne przypadki),
                                                                - przed transplantacją serca,
                                                                - padaczki w celu lokalizacji ogniska pierwotnego,
                                                                - mięsaków tkanek miękkich w celu oceny skuteczności chemioterapii po dwóch kursach i wczesnego wykrycia nawrotu,
                                                                - raka piersi w celu przedoperacyjnej oceny zaawansowania w przypadku leczenia oszczędzającego przed biopsją,
                                                                - raka jajnika w celu wczesnego wykrycia nawrotu,
                                                                - raka tarczycy w celu lokalizacji ogniska nawrotu,
                                                                - podejrzenia przerzutów do kości,
                                                                - planowania radioterapii radykalnej,
                                                                - radiochirurgicznego leczenia raka płuca o wczesnym stopniu zaawansowania w celu wykluczenia istnienia innych ognisk,
                                                                - raka jelita grubego w celu przedoperacyjnej oceny zaawansowania i wczesnego rozpoznania nawrotu,
                                                                - raka przełyku celem oceny zaawansowania przed leczeniem i wczesnego wykrycia wznowy,
                                                                nowotworów głowy i szyi w celu wczesnego rozpoznania nawrotu,
                                                                - złośliwych guzów mózgu celem wczesnego rozpoznania nawrotu dla określenia miejsca biopsji,
                                                                czerniaka w celu kwalifikacji do operacji guza pojedynczego, jeżeli w skali Clarka grubość zmiany przekracza 1,5 mm.

                                                                Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki