Autostrada A2: Bramki zeskanują rejestrację samochodu, nie trzeba będzie płacić w okienku!

2020-06-30 14:48 DR
Autostrada A2
Autor: Autostrada Wielkopolska Autostrada A2

Wszystko wskazuje na to, że już niedługo kierowcy, którzy jeżdżą autostradą A2 będą mogli skorzystać z wygodnej formy płatności. Autostrada Wielkopolska przymierza się do wprowadzenia systemu, który umożliwi płatność bez kontaktu z pracownikami w okienku. Jak ma to działać? Przeczytajcie więcej na stronie internetowej ESKI Poznań.

Na kilku odcinkach polskich autostrad to rozwiązanie już działa, a kierowcy bardzo sobie je chwalą. Chodzi o videotolling. Co to jest? Dzięki niemu za przejazd autostradą można zapłacić elektronicznie. Zasada jest bardzo prosta. W aplikacji mobilnej dodajemy nasz pojazd z numerem rejestracyjnym, następnie podpinamy kartę, z której pobierane będą pieniądze za nasze podróże. Gdy podjedziemy autem dodanym w aplikacji do Punktu Poboru Opłat, specjalne kamery zeskanują nasz numer rejestracyjny, a system ściąga nam pieniądze z karty. Dzięki temu nie trzeba będzie płacić gotówką czy nawet kartą w okienku PPO. Nad takim właśnie rozwiązaniem zastanawia się Autostrada Wielkopolska.

Rzeczniczka spółki, Anna Ciamciak wierzy, że nowy system przyczyni się do zwiększenia przepustowości trasy i komfortu kierowców.

Podobnie jak u innych zarządców płatnych autostrad w Polsce, chcemy aby wdrożony system funkcjonował na przykład w formule stop&go. Polega ona na tym, że po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji i dopełnieniu formalności, kierowca podjeżdżając w Punkcie Poboru Opłat do bramek zatrzymuje się, a następnie, po zweryfikowaniu przez system, bez przeszkód rusza w dalszą drogę. Docelowo chcielibyśmy wdrożyć także formułę slow&go czyli przejazd przez PPO bez konieczności zatrzymywania pojazdu

mówi Anna Ciamciak.

Obecnie Autostrada Wielkopolska prowadzi dialog techniczny z Ministerstwem Infrastruktury w tej sprawie. Teraz więc losy całego projektu są w rękach urzędników.

Decyzja o tym, kiedy oraz w jakim zakresie wdrożony zostanie videotolling i tym samym płatności za przejazd różnymi aplikacjami, zapadnie po pozytywnym zakończeniu rozmów. Ponieważ wprowadzenie takiego systemu jest dużym przedsięwzięciem oraz z uwagi na fakt, że ustalenia formalne cały czas trwają, system z pewnością nie zostanie wdrożony w trakcie tegorocznych wakacji. Niemniej liczymy na jak najszybsze zamknięcie dialogu technicznego, bo to będzie oznaczało realizację projektu bez zbędnej zwłoki z korzyścią dla wszystkich użytkowników Autostrady Wielkopolskiej

dodaje Ciamciak.

Otwarcie sezonu letniego nad jeziorem maltańskim w Poznaniu

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.