Papież Franciszek wypowiedział się w sprawie celibatu w kościele

i

Autor: AP

Czy celibat zostanie zniesiony? Zaskakujące słowa Franciszka

2023-03-14 10:32

Papież Franciszek udzielił wywiadu argentyńskiej gazecie internetowej. Wypowiedział w nim dosyć zaskakujące dla wielu słowa, które dotyczyły celibatu. Powiedział on, że celibat był "tymczasowym rozwiązaniem" i nie jest on wieczny jak święcenia kapłańskie. Czy to oznacza w najbliższym czasie rewolucyjne zmiany w kościele?

W ostatnim czasie coraz częściej pojawiają się głosy, iż celibat w kościele katolickim powinien zostać zniesiony, O tę kwestię zapytany został papież Franciszek, który udzielił wywiady argentyńskiemu portalu Infobae.com. Jego odpowiedź wywołała wiele spekulacji.

Celibat "tymczasowym rozwiązaniem" - burza po słowach Franciszka

Argentyński portal przypomina, iż celibat został wprowadzony jako wymóg przez Kościół katolicki w XI w. z powodów finansowych. Duchowni, którzy nie mieli żon ani dzieci, byli bardziej skłonni pozostawić swój majątek Kościołowi.

Dziennikarz portalu zadał Franciszkowi pytanie, czy brak celibatu nie zachęciłby młodych ludzi do wybrania ścieżki duchowej. Z problemem braku powołań. Papież odpowiedział, iż w wschodnich odłamach kościoła są żonaci księża, jednak problem ten nie zniknął. Dalej papież powiedział: - W zachodnim Kościele celibat jest tymczasowym przepisem. W tym sensie jest tymczasowy, że nie jest wieczny jak święcenia kapłańskie, które są na zawsze, czy ci się to podoba, czy nie. Opuszczenie Kościoła to inna sprawa. Ale święcenie jest wieczne - zaznaczył Franciszek. Jak dodał, nie widzi żadnych przeciwwskazań, by księża mogli się żenić.

Przypomnijmy, iż już w roku 2019 papież Franciszek powiedział, iż wierzy w celibat, jednak tą kwestią będzie trzeba się jeszcze zająć. Franciszek, zapytany przez argentyńskich dziennikarzy, czy Watykan zrewiduje zasady dotyczące celibatu księży, odparł, że tak.

10 lat pontyfikatu papieża Franciszka: będą zmiany w kościele?

W poniedziałek, papież świętował 10. rocznicę swojego pontyfikatu. Z tej okazji stolica apostolska w liczbach podsumowała ten okres. 569 spotkań papieża Franciszka na modlitwie Anioł Pański i Regina Coeli, 437 audiencji generalnych, 40 zagranicznych podróży do łącznie 60 krajów - to statystyka podana przez Watykan. Papież napisał trzy encykliki. Pierwszą- „Lumen fidei” (Światło wiary) ogłoszono niecałe cztery miesiące po konklawe, w czerwcu 2013 roku. Sam Franciszek nazwał ją encykliką napisaną „na cztery ręce”, bo prace nad nią rozpoczął jego poprzednik Benedykt XVI. 

Watykan podsumował także trzykrotnie zorganizowane z udziałem Franciszka Światowe Dni Młodzieży. W wydarzeniu tym w Rio de Janeiro w Brazylii w 2013 roku według lokalnych mediów udział wzięło ponad 3,5 mln osób. W mszy końcowej ŚDM w Krakowie w 2016 roku uczestniczyło ponad 3 miliony osób, a w Panamie w 2019 roku ponad 700 tys.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Czy celibat zostanie zniesiony? Zaskakujące słowa Franciszka
Nasi Partnerzy polecają