Wielkopolska / zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Pixabay Wielkopolska / zdjęcie ilustracyjne

Dlaczego Wielkopolska jest WIELKO? Odpowiedz na pytanie i zgarnij WIELKO KASĘ!

2020-07-20 12:00

Wielkopolska jest jednym z największych województw w Polsce. Ma też bogatą historię i niespotykane w innych rejonach naszego kraju tradycje. Z okazji konkursu Dumni z bycia Wielko - organizowanego przez wielkopolską markę Lech Pils - pytamy: z czego Wy, mieszkańcy Wielkopolski, jesteście najbardziej dumni? Weźcie udział w naszej zabawie i zgarnijcie WIELKO KASĘ! Przeczytajcie więcej na stronie internetowej ESKI Poznań.

Co do tego, że Wielkopolska jest wyjątkowym miejscem na mapie Polski chyba nikt nie ma wątpliwości. Jedni są dumni z naszej historii, inni z atrakcji, które są dostępne w naszym regionie. Z kolei wiele osób dumą napawa fakt, że Poznań jako stolica Wielkopolski prężnie się rozwija. Coraz więcej firm na swoją siedzibę wybiera właśnie Poznań. Miasto z kolei inwestuje w nowe trasy tramwajowe, ścieżki rowerowe czy drogi, z których mogą korzystać kierowcy. Jedno jest pewne - powodów do dumy mamy wiele.

Wielkopolanie to słodkie pamperki…

… i dlatego jednym z powodów do dumy są rogale świętomarcińskie. Mieszkańcy naszego regionu ten przysmak znają bardzo dobrze. Bez wątpienia jest on jedną z wizytówek Poznania. Tradycja ta wywodzi się z czasów pogańskich, gdy podczas jesiennego święta składano bogom ofiary z wołów lub, w zastępstwie, z ciasta zwijanego w wole rogi. Kościół łaciński przejął ten zwyczaj, łącząc go z postacią św. Marcina. Kształt ciasta interpretowano jako nawiązanie do podkowy, którą miał zgubić koń świętego. W Poznaniu tradycja wypieku rogali świętomarcińskich na 11 listopada istniała już na pewno w 1860 roku. To właśnie wtedy opublikowano w „Dzienniku Poznańskim” najstarszą dziś znaną reklamę rogala świętomarcińskiego. W obecnych czasach aby cukiernia mogła używać nazwy „rogale świętomarcińskie”, musi uzyskać certyfikat Kapituły Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego. Ten składający się z z ciasta półfrancuskiego, nadzienia z białego maku, orzechów, rodzynek i bakalii przysmak obecnie może wypiekać zaledwie około stu cukierników. Największe zainteresowanie rogalami świętomarcińskimi jest w okolicach 11 listopada. Wtedy w Poznaniu świętujemy imieniny świętego Marcina. Jednak turyści, którzy przyjeżdżają do stolicy Wielkopolski rogalami zajadają się przez cały rok.

Rogale świętomarcińskie

i

Autor: Dominik Rutkowski / Radio Eska Rogale świętomarcińskie

Morze? Góry? Nie tylko tam jest pięknie…

… Wielkopolska jest bowiem uznawana za jedno z najbardziej zielonych województw. Hektary lasów, w których można odetchnąć od miejskiego zgiełku, a także setki jezior sprawiają, że wiele osób to właśnie nasz region wybiera na weekendowe wypady czy nawet na wakacje z całą rodziną. Oprócz bliskości natury mamy też malownicze miejscowości, w których można spędzić swój wolny czas. Na przykład w podpoznańskim Kórniku znajduje się najstarsze w Polsce i najbogatsze w gatunki arboretum. Jest ono również czwartym co do wielkości kolekcji w Europie. Zjeżdżają się do niego turyści nie tylko z Poznania i okolic, ale całego województwa, kraju, a nawet zza granicy. W Kórniku znajduje się też piękny, zabytkowy zamek, który na wielu zwiedzających robi ogromne wrażenie.

Zamek w Kórniku

i

Autor: Wikipedia / CC BY-SA 4.0 Zamek w Kórniku

Kolejnym miejscem, z którego możemy być dumni jest pałac w Rogalinie. W miesiącach letnich jest on odwiedzany przez prawdziwe tłumy. W obiekcie znajduje się również galeria malarstwa, która zawiera zbiory gromadzone przez czterdzieści lat przez Edwarda Raczyńskiego i zgodnie z jego wolą udostępnia dla zwiedzających około 250 z ponad 300 prac ocalałych z pierwotnego zbioru.

Pałac w Rogalinie

i

Autor: Wikipedia / CC BY-SA 3.0 pl Pałac w Rogalinie

A z czego Wy, mieszkańcy Wielkopolski jesteście dumni? Najciekawsze odpowiedzi nagrodzone zostaną gotówką. I będzie to WIELKO KASA, bo autorzy najciekawszych odpowiedzi będę mogli wygrać 300 złotych. Oprócz tego będziecie mieli również szansę pojawić się na antenie Radia Eska Poznań. Narożny, Minister i Ta Trzecia czekają na Wasze odpowiedzi.

Zgłoszenia do naszej zabawy, a także jej regulamin dostępne są na stronie dumnizbyciawielko.eska.pl.

Powodzenia! :)

Artykuł sponsorowany

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki