Jak NIE zachowywać się w pracy?

2019-12-02 8:30 Artykuł sponsorowany
Jak NIE zachowywać się w pracy?
Autor: mat. prasowe

Praca wśród innych osób wymaga pewnych, określonych normami społecznymi zachowań. Ich nieprzestrzeganie w miejscu pracy niekorzystnie wpływa na relacje panujące pomiędzy członkami zespołu i przekładają się na ogólną atmosferę w firmie. Wpływ na to, w jakich nastojach upływają kolejne dni robocze, ma każdy pracownik. Warto więc wiedzieć, jakich zachowań unikać, by nie psuć humoru kolegom i sobie.

Przestrzegaj godzin pracy

Nie zbieraj na swoim koncie spóźnień i nieobecności. W przeciwnym razie pewnego dnia wrócisz do przeglądania serwisów internetowych typu Pracuj.pl i szukania oferty pracy dla siebie. Każde dłuższe spóźnienie dezorganizuje rytm życia firmy. Jeszcze bardziej nie służy jej nieobecność choćby jednego pracownika. Nie każda praca może zaczekać. Część obowiązków będzie musiał przejąć ktoś z zespołu. Przy kolejnym oddelegowaniu do Twoich obowiązków poczują frustrację i zaczną zgłaszać problem do szefa.

Zwolnienie lekarskie spędzaj w domu

Jeśli zdarzy się, że zwolnienie lekarskie pozwala Ci nie przychodzić do pracy, wykorzystaj czas wolny na rekonwalescencje. Nie spędzaj czasu na zakupach, spacerach, odwiedzinach u koleżanki, a tym bardziej na wakacyjnym wyjeździe. W przypadku, gdy zostaniesz przyłapany na takiej praktyce, mogą grozić Ci przykre konsekwencje – zwrot świadczenia chorobowego wypłacanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a nawet zwolnienie z pracy. Jednorazowy wybryk może ujść płazem ze strony szefa, jednak współpracownicy o nim nie zapomną i możesz mieć pewność, że przez długi czas będą to komentować.

Nie bądź firmową mądralą, unikaj nadmiernej skromności

Staraj się nie swoim zachowaniem nie sugerować współpracownikom, że wszystko wiesz lepiej. Zwłaszcza, gdy nie masz kompetencji w danym zagadnieniu, a Twoje dotychczasowe doświadczenie mówi coś zupełnie przeciwnego. Nie próbuj też popadać w nadmierną skromność – takie zachowanie szybko zostanie ocenione jako nieszczere.

Nie mów zbyt wiele i zbyt głośno

W każdej firmie pracownicy mają czas na przerwę i swobodną rozmowę z kolegami. Zadbaj o prywatność swoją oraz ich – nie zadawaj osobistych pytań i zachowaj dla siebie szczegóły z własnego życia prywatnego. Nie opowiadaj o przeżyciach swoich bliskich i problemach ich codziennego życia.

W biurze zadbaj o to, by komunikować się ściszonym głosem. Zwłaszcza, gdy jest to powierzchnia typu open space. Twoja głośna rozmowa przez telefon będzie przeszkadzała pozostałym osobom.

Artykuł sponsorowany