Jedyne takie miejsce w Europie. Korpus amerykańskiego wojska w Poznaniu. Jesteśmy bezpieczni? [ZDJĘCIA]

2020-11-20 13:59 mrok PAP

Zwiększenie bezpieczeństwa, odstraszanie potencjalnych agresorów i wzmocnienie sojuszu - to zadania V. Korpusu Sił Lądowych USA w Polsce. Działalność centralnego punktu dowodzenia wojskami amerykańskimi została dzisiaj (20 listopada) zainaugurowana w Poznaniu przez ministra MON Mariusza Błaszczaka i ambasador USA Georgette Mosbacher.

Wysunięte dowództwo V. Korpusu Sił Lądowych USA w Polsce  to jedyna struktura tego szczebla w Europie. Zadań ma sporo.  Od koordynacji działań i nadzoru nad siłami lądowymi USA w Europie po planowanie operacyjne oraz współpracę i synchronizację działań wojsk amerykańskich z wojskami innych państw NATO. Co to oznacza? To właśnie w Poznaniu będzie główny punkt dowodzenia amerykańskimi siłami lądowymi rozmieszczone w całej Europie.

- Obecność wysuniętego dowództwa tu, na ziemi polskiej, jest gwarancją odstraszania ewentualnego agresora. Z Poznania V Korpus będzie dowodził siłami lądowymi USA operującymi na wschodniej flance NATO. Obecność tego dowództwa przyspieszy też ewentualny przerzut sił USA do Polski, jeżeli będzie taka potrzeba. Jesteśmy dumni, że w ramach naszej współpracy doszło do tego, że możemy zainaugurować działalność wysuniętego dowództwa V Korpusu w Polsce - powiedział Mariusz Błaszczak, minister MON.

Także amerykańska ambasador nie kryła radości z inauguracji. - Nie ma żadnej wątpliwości, że sojusznictwo w NATO i fakt obecności wojsk amerykańskich w Polsce przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa w regionie, odstraszania potencjalnych agresorów i wzmocnienia sojuszu - mówiła amerykańska ambasador.

Tak wygląda miłość Kwaśniewskich