Miasta przyjazne seniorom. Doskonałe miejsce Poznania!

2019-12-01 11:00 EIPOZ
Senior
Autor: pixabay.com - zdjęcie poglądowe

Poznań miasto doznań! Szczęśliwych doznań. Szczególnie dla seniorów. Tak przynajmniej wynika z najnowszego raportu iKalkulator.pl. Poznań jest dobrym miejscem dla seniorów, zarówno pod względem komfortu i kosztów życia, a także aktywizacji i działań władz na rzecz osób starszych. Analizie zostało poddanych 18 miast w Polsce i ich oferta dla osób w wieku 60+.

Ranking nie pozostawia żadnych wątpliwości. To Poznań jest najlepszym miastem dla seniorów. Tuż za stolicą Wielkopolski uplasował się Kraków i Bydgoszcz.

Ranking uwzględnia dostępności transportu publicznego, koszty korzystania z komunikacji zbiorowej, procentowy udział parków, zieleńców i terenów zieleni osiedlowej w powierzchni ogółem, aktywizację seniorów, działania władzy na rzecz seniorów, ceny nieruchomości i dostępność kultury.

Pod względem bezpieczeństwa najlepsza okazała się Bydgoszcz, gdzie liczba przestępstw przeciwko zdrowiu i życiu na 1000 mieszkańców wynosi 0,29. W Poznaniu ten wskaźnik wynosi 0,56, co daje dopiero 8 miejsce na 18 uwzględnionych miast.

Bardzo ważna jest także dostępność do opieki medycznej. Tutaj Poznań ponownie plasuje się w środku stawki (9 miejsce). Najlepiej wypadają tutaj Olsztyn, Katowice i Kraków. Pod uwagę był brany stan dostępu do szpitali, przychodni geriatrycznych, POZ, punktów nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej oraz domów opieki społecznej w poszczególnych miastach.

Pod względem dostępności transportu publicznego, gdzie pod uwagę brana była m.in. liczba linii autobusowych i tramwajowych, a także liczba osób 60+ przypadających na jedną linię, najlepsze okazały się Katowice. Stolica Wielkopolski zajęła 6. miejsce. W Poznaniu przypada 981 osób 60+ na jedną linię komunikacji miejskiej.

A jak wyglądają koszty komunikacji miejskiej? Poznań jest drogim miastem. Za bilet miesięczny zapłacimy 115 złotych. Istnieją jednak bilety dla seniora dla osób 65+, które kosztują 50zł/rok, a emeryci i renciści mają zniżkę na wszystkie bilety - 50%.

W Poznaniu jest wiele terenów zielonych, ale nie tyle ile chociażby w Bydgoszczy. Pod względem procentowego udziału parków, zieleńców i terenów zieleni osiedlowej w powierzchni ogółem? Poznań zajmuje dopiero 10. miejsce z liczbą 3,8 proc. W tej kategorii pod uwagę nie były brane tereny leśne.

Bardzo dobrze w Poznaniu wygląda aktywizacja seniorów. Wszystko dzięki wielu klubom seniora czy też Uniwersytetom Trzeciego Wieku. W stolicy Wielkopolski przypada 1853 osób na jeden Klub Seniora, co plasuje to miasto na trzeciej pozycji. Najlepszy w tej kategorii okazał się Gdańsk, najgorszy - Białystok.

Pod względem działań władz na rzecz seniorów Poznań wypada bardzo dobrze. Finansowane są w naszym mieście m.in. mammografia, badanie poziomu PSA, retinopatia cukrzycowa, wykrywanie chorób układu krążenia, szczepienia przeciw grypie oraz rehabilitacja ogólnoustrojowa dla osób 65+. Daje to drugie miejsce tuż za Krakowem.

Poznań najgorzej wypada w kwestii cen nieruchomości. Średnia cena za jeden metr kwadratowy to 7061 złotych, co daje 14. pozycję w zestawieniu. Najtaniej jest w Gorzowie Wielkopolskim (4220 zł za metr kwadratowy), a najdrożej w Warszawie 8932 zł za metr kwadratowy).

W Poznaniu trzeba dużo płacić także za kulturę. Średnio 31,25 zł za bilet do kina czy teatru. Najtaniej jest w Kielcach, które zajęły pierwsze miejsce ze średnią ceną biletu 21,50 zł.

Na koniec warto wspomnieć, że nasze społeczeństwo wciąż się starzeje. Według danych GUS w 2018 r. liczba ludności Polski wynosiła 38,41 mln. W tej grupie było ponad 9 mln osób, które ukończyły już 60 lat, co stanowi prawie 1/4 ogółu społeczeństwa.

Miasta przyjazne seniorom
Autor: ikalkulator.pl