Patrzcie pod nogi! Apel do pieszych i rowerzystów! Chodzi o... ropuchy!

2020-06-30 8:00 MMK
Ropucha szara
Autor: Michalina Maciaszek, Radio Eska Ropucha szara Bufo bufo, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

- Płazy są drapieżnikami, zjadają bezkręgowce, czyli tak naprawdę do biologicznej walki z komarami, meszkami są one idealne. Ropucha szara, jako ten gatunek, którego powinno być dużo w środowisku, jest jednym z kluczowych graczy - mówi Mikołaj Kaczmarski z Instytutu Zoologii w Poznaniu.

Często giną pod kołami rowerów, samochodów i nogami pieszych! Młode ropuchy szare Bufo bufo mają ok. 1 cm i ze względu na swój kolor, trudno zauważyć je na asfaltowej nawierzchni. Jest ich dużo przy ulicy Warmińskiej, gdzie obowiązuje zakaz ruchu pojazdów – mówi Agata Kaniewska z Zarządu Dróg Miejskich:

Mamy sygnały, że niektórzy kierowcy go nie przestrzegają i mimo wszystko wjeżdżają tam samochodami, więc apelujemy, aby zwracać uwagę na znaki. Jest to ważne tym bardziej, że właśnie tam pojawiają się młode.

Czujność trzeba zachować również na ulicy Dymka, na Krzesinach, czy na Dębinie, czyli tam, gdzie są zbiorniki wodne.  Malutkie płazy właśnie rozpoczęły najważniejszy etap w swoim życiu! Przeobraziły się z kijanki w ropuchę. Teraz idą w kierunku lasów i łąk, aby tam odegrać kluczową rolę w środowisku – mówi Mikołaj Kaczmarski z Instytutu Zoologii w Poznaniu:

Płazy są drapieżnikami, zjadają bezkręgowce, czyli tak naprawdę do biologicznej walki z komarami, meszkami są one idealne. Ropucha szara, jako ten gatunek, którego powinno być dużo w środowisku, jest jednym z kluczowych graczy.

Ropucha szara Bufo bufo jest gatunkiem objętym ochroną i jest największą ropuchą w kraju. Dorosłe osobniki przekraczają nawet 11 cm! W Wielkopolsce mogą przeżyć 8, a w górach nawet do 18 lat!

Prezydent Duda pakuje kota do limuzyny

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.