Jeleń w Nadleśnictwie Dwukoły

i

Autor: Nadleśnictwo Dwukoły Facebook

Na zbieraniu poroża jeleni można sporo zarobić! Ile za kilogram?

2023-03-13 13:11

Początek wiosny to sezon na poroża jeleni. Zbieranie poroża jest legalne i okazuje się, iż można na tym nieźle zarobić. Ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych za kilogram!

W lasach pojawia się coraz więcej osób, które rozpoczęły poszukiwania poroży jelenia. Okazuje się, iż jest to całkiem dochodowe zajęcie.

Poszukiwacze poroża opanowali lasy

Gubione wiosną jelenie poroża są nazywane zrzutami. Mimo że te ozdoby wyglądają imponująco i mogłoby się wydać, że zwierzęta „budują” je latami, to do wymiany na nowszy model dochodzi każdej wiosny.

Do połowy marca te zwierzęta dokonują zrzutów, a ich poroża są cennym znaleziskiem dla wielu osób. Są tacy, którzy tropią zwierzęta i próbują odnaleźć zrzuty. Ze zrzutów wytwarza się bowiem ozdoby (wieszaki, żyrandole) i przedmioty powszechnego użytku (uchwyty do noży). Poza tym kościec poroża jest cenny, zwłaszcza wykorzystywany w produkcji biżuterii.

Najdroższe jest poroże jelenia. Najbardziej wartościowe jest ciemne, bez widocznych uszkodzeń. Poszukiwacze poroża muszą pamiętać, aby w lesie zachowywać się cicho i nie niepokoić oraz nie płoszyć zwierząt. 

Zbieranie poroża jest dozwolone, jednak należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • w trakcie poszukiwań nie wolno płoszyć zwierząt, zmuszając ich do biegu, licząc że podczas ucieczki odpadnie stare poroże;   
  • należy także unikać ostoi zwierzyny i innych terenów objętych ochroną;
  • znalezione zrzuty poroża stają się własnością znalazcy.

Mimo że w polskich lasach cały czas przybywa zwierzyny, to znalezienie poroża wcale nie takie łatwe.

Ile kosztuje poroże jelenia? Idzie na tym zarobić!

Jak podaje portal tvs.pl na portalach aukcyjnych są ogłoszenia osób sprzedających, i skupujących poroże. Przykładowe ceny z lutego 2023 r. to:

  • Poroże jelenia 4,4 kg – 1000 zł
  • tegoroczne poroże – 400 zł
  • poroże o wadze 3,3 kg – 550 zł
  • poroże 2x po 2,5 kg – 900 zł

Pamiętajmy, że nie należy zbierać poroży jeleni kosztem zwierzyny. Jeżeli zauważysz kogoś, kto łamie którykolwiek z zakazów – powiadom o tym leśniczego lub przedstawiciela koła łowieckiego.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Źródło: Na zbieraniu poroża jeleni można sporo zarobić! Ile za kilogram?
Nasi Partnerzy polecają