W poznańskim oknie życia pozostawiono łącznie sześcioro noworodków

i

Autor: fot. Centrum Wspierania Rodzin 'Swoboda' W poznańskim oknie życia pozostawiono łącznie sześcioro noworodków

Poznań bez okna życia? [AUDIO] ONZ chce likwidacji miejsc, gdzie matki mogą zostawiać noworodki

2015-10-19 14:50

Organizacja Narodów Zjednoczonych chce likwidacji okien życia, czyli miejsc, gdzie matki mogą anonimowo zostawiać swoje dzieci. Poznańskie "okno życia" przyjęło przez 6 lat funkcjonowania kilkoro dzieci. Powinno zniknąć? 

Komitet Praw Dziecka ONZ apeluje, aby Polska zlikwidowała "okna życia" i rozpoczęła promowanie alternatywnych rozwiązań, które umożliwią matkom zrzeczenie się praw do dziecka. Jednym z nich jest także "anonimowy poród" w szpitalu. Poznańskie "okno życia" przez 6 lat funkcjonowała przyjęło już kilka porzuconych noworodków. Jest to jedyne w Polsce takie miejsce, które nie funkcjonuje przy szpitalu czy klasztorze. 

Okno życia dla zdeterminowanych matek? 

Poznańskie 'okno życia' powstało w 2009 roku i jest jednym w Polsce funkcjonującym nie przy klasztorze i szpitalu. Przez 6 lat trafiło do niego sześcioro dzieci. Katarzyna Krupienko z Centrum Wspierania Rodzin "Swoboda" zaznacza, że z 'okna życia' korzystają tylko bardzo zdeterminowane matki, ale miejsce to jest bardzo potrzebne. 

- Trafiło tutaj sześcioro dzieci w czasie, od kiedy okno powstało - czterech chłopców i dwie dziewczynki. Okna życia traktowane są jako rozwiązania ostateczne ale w takich sytuacjach, kiedy matki rzeczywiście są zdeterminowane, jest to rozwiązanie bezpieczne dla dziecka jak i rodziców - tłumaczy Radiu ESKA Katarzyna Krupienko.

Posłuchajcie całej wypowiedzi, z której dowiecie się m.in. co dzieje się po tym, jak dziecko zostaje porzucone w oknie życia:

 

Anonimowy poród nie do końca... anonimowy

ONZ proponuje rozwiązanie, które wykorzystywane jest m.in. w Niemczech. Matki rodzą dzieci jako osoby anonimowe, jednak ich dane przechowywane są w odpowiednim urzędzie, a dziecko ma prawo je poznać po ukończeniu 16 roku życia. Jak podkreśla nasza rozmówczyni, matki mogą niechętnie decydować się na takie rozwiązanie. 

Pracownicy poznańskiego "okna życia'" przypominają też zdarzenie z Rataj, gdzie na śmietniku znaleziono zwłoki noworodka. Ich zdaniem po zmianie przepisów takich sytuacji może być więcej. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki