Rozebrali się dla drzew! Nietypowy protest w Wielkopolsce [ZDJĘCIA]

2020-07-23 15:32
Rozebrali się dla drzew! Nietypowy protest w Wielkopolsce
Autor: bakutis.pl

To dość nietypowy protest! Miłośnicy przyrody i dębów w Rogalinie (woj. wielkopolskie) protestują przeciwko posadzeniu w pobliżu drzew alei prawie stu wierzb. - Gdy wierzby urosną, zniszczą krajobraz dębów na Łęgach Rogalińskich - mówi Jacek Bakutis, fotograf, który w proteście uwiecznił przy dębach… osiem całkowicie gołych osób.

Dęby są częścią Rogalińskiego Parku Krajobrazowego, który został powołany ze względu na ochronę największego w Europie skupiska wielowiekowych dębów szypułkowych. Jest ich blisko 1,5 tysiąca. Jednym z najpiękniejszych okazów jest „ORZEŁ” ze złamanym pniem, który wygina się w kształt dzioba, a jego boczne gałęzie przypominają rozłożone skrzydła ptaka. I to między innymi właśnie w jego okolicy prezes Majątku Rogalin nasadził blisko sto wierzb.

- Gdy te wierzby urosną, dąb „Orzeł” zostanie przykryty - mówi Bakutis. Mikołaj Pietraszak - Dmowski, prezes Majątku Rogalin, który w porozumieniu z Parkami Krajobrazowymi nasadził drzewa - nie zgadza się z tym. Mówi, że przypisywanie Majątkowi Rogalin rujnowanie krajobrazu nasadzeniami wierzb jest… absurdalne. - Raczyńscy, którzy byli właścicielami tego terenu, zawsze nasadzali ich granice, a my to kontynuujemy - mówi i dodaje, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem. - Nie jest to ingerencja we wnętrze Łęgów  - mówi prezes.

Przeciwników wierzb to nie przekonuje

Chcemy zwrócić uwagę na ten problem, ponieważ nie możemy się zgodzić z dewastacją tutejszego krajobrazu - mówi Bakutis. Dęby w Rogalinie przyciągają turystów, amatorów przyrody, ale i fotografów, którzy widzą w tym miejscu magię. Zdaniem fotografa Jacka Bakutisa niestety pejzaż zostanie po prostu zniszczony. - W wyniku nasadzenia wierzb jeden z najbardziej znanych dębów – Orzeł, zniknie już za kilka lat, bo wierzby zostały posadzone dosłownie tuż obok jego pnia. Podobnie cała linia najbardziej znanych dębów zostanie przesłonięta. Widać to już dzisiaj gołym okiem, wystarczy wybrać się na spacer na Łęgi Rogalińskie - mówi Bakutis. Majątek Rogalin przypomina na swoim profilu na Facebooku, że sadzenie wierzb jest naturalnym odtworzeniem budujących ten krajobraz dębów, wierzb i wiązów. 

Tymczasem osiem osób postanowiło zaprotestować przeciwko temu - pozując nago przy drzewach. - Chcieliśmy zwrócić uwagę na ten problem. Nie możemy się z tym pogodzić - mówi na koniec Bakutis.

Niezwykle rzadki gatunek tygrysa we wrocławskim zoo!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE