Poznań: Stawiają reklamy bez pozwolenia. Będą kary? [AUDIO]

2020-01-11 15:30 Maciej Melcer
Stawiają reklamy chociaż nie mają na to zgody!
Autor: www.poznan.pl

Jak co roku Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Poznaniu walczy z samowolami reklamowymi.

W ubiegłym roku inspektorzy przeprowadzili rekordowa liczbę kontroli - było ich 164. W większości dotyczyły one bilbordów montowanych na betonowych słupach. Często inwestorzy grają na zwłokę mając świadomość, że to co robią jest nielegalne.

- Batalia z reklamowymi samowolami, to nie tylko walka o respektowanie przepisów prawa, ale także bój o ład przestrzenny. Oczywiście jest to trudne zadanie, ponieważ w miejsce zlikwidowanych samowoli często pojawiają się nowe. Jednak świadomość nieuchronności usunięcia reklamy zainstalowanej w Poznaniu bez pozwolenia, a bywa, że i w miejscu do tego nieprzeznaczonym, coraz częściej powoduje, że potencjalni inwestorzy nie podejmują tego ryzyka - mówi Paweł Łukaszewski, szef Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania.

Są też przypadki, w których reklamy pojawiają się mimo wcześniejszego nakazu usunięcia. - Aktualnie w inspektoracie prowadzonych jest około 100 postępowań, dotyczących legalności nośników. Wiele z nich, z całą pewnością, zakończy się nakazem rozbiórki. Wynika z tego, że także w 2020 roku z przestrzeni Poznania usuniętych zostanie kilkadziesiąt kolejnych reklamowych samowoli - dodaje Paweł Łukaszewski.

Spośród ponad 160 skontrolowanych reklam usunięto już prawie 40. W niektórych przypadkach okazały się one legalne.

Z Poznania znikają nielegalne reklamy