Lokomat

i

Autor: Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi Lokomat

W Poznaniu najmłodszych rehabilitują... roboty. Trwa nabór do innowacyjnego projektu

2019-09-19 12:35

Roboty, automaty i… gry wideo. To nie fantastyka naukowa, tylko rehabilitacja dzieci z porażeniem mózgowym w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, w którym trwa nabór do innowacyjnego projektu trzyletniej rehabilitacji.

Zaawansowana technologia w służbie leczenia i rehabilitacji  mózgowego porażenia dziecięcego jest właśnie na wyciągnięcie ręki dla dzieci i młodzieży z Wielkopolski. Wszystko dlatego, że ruszył  projekt z unijnym dofinansowaniem. By zakwalifikować się do trzyletniego programu wystarczy, że mały pacjent jest w stanie zrobić samodzielnie (lub przy pomocy innej osoby) kilka kroków. W specjalistycznym laboratorium odbywa się badanie chodu, po którym ustala się indywidualny program leczenia. Obok klasycznej kinezyterpaii, mali pacjenci będą mieli do swojej dyspozycji technologiczne perełki: egzoszkielet, wirtualną rzeczywistość i lokomat. To sprzęt najnowszej generacji, tzw. technologiczne wsparcie chodu. W szpitalu im. Wiktora Degi lokomat, czyli innowacyjne, zrobotyzowane urządzenie do treningu funkcji chodu jest wykorzystywane od sierpnia.

Lokomat

i

Autor: Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi Lokomat

Lokomat wykorzystuje elektrycznie napędzane ortezy, które dopasowują się do budowy anatomicznej nóg. Jak informują specjaliści, terapia polega na odtwarzaniu i przywracaniu prawidłowego wzorca chodu, zwiększaniu siły mięśniowej pacjenta oraz poprawie ogólnej wydolności organizmu. Taka sesja treningowa nie musi być przy tym nudna, bo w służbie medycyny z pomocą przychodzi… wirtualna rzeczywistość. Wszystko dlatego, że rehabilitacja na lokomacie może się odbywać we współpracy z komputerowymi grami. Wtedy wszyscy są szczęśliwi, a szczególnie dzieci, które uwielbiają grać.

Rozpoczęty projekt będzie trwał 3 lata.  W tym czasie odbędą się turnusy rehabilitacyjne w dwutygodniowych cyklach (10 dni roboczych). Każde zakwalifikowane do programu dziecko (od 5 do 21 roku życia) będzie mogło skorzystać z dwóch cykli w ciągu roku i maksymalnie z 6 cykli w trakcie trwania realizacji całego projektu. Osobom spoza Poznania szpital zapewnia hotel.

Do programu można zgłosić się za pośrednictwem: strony internetowej, poczty elektronicznej pod adresem - [email protected],  pocztą tradycyjną na adres Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi, ul. 28 Czerwca 1956 r. 135/147, 61 - 545 Poznań z dopiskiem "kwalifikacje MPD" lub osobiście w siedzibie Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi, w kancelarii szpitalnej - wejście G, parter, pokój nr 24

Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 61 83 10 178 lub 512 019 831 oraz na stronie internetowej.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki