Jesteś głodny wiedzy? Odwiedź Podkarpacki Festiwal Nauki w Rzeszowie

2019-09-09 8:07 Artykuł sponsorowany

Podkarpacki Festiwal Nauki to wydarzenie, które przyciąga rzesze głodnych nauki i tych, którzy dopiero chcą poznać jej fascynujący świat. Jest to jedna z największych imprez popularnonaukowych w kraju, skierowana przede wszystkim do uczniów i nauczycieli, ale także dla całych rodzin. Podczas festiwalu można spotkać naukowych wystawców z całej Polski, podziwiać najnowsze technologie, eksperymentować, uczyć się i przy tym doskonale bawić!

Ideą PFN jest popularyzacja nauki i najważniejszych osiągnięć naukowych, a także rozbudzanie zainteresowania kierunkami technicznymi. Festiwal jest organizowany przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu "Dolina Lotnicza".

Idea Festiwalu Nauki zrodziła się w 2015 roku, kiedy to odbyła się pierwsza jego edycja, a wydarzenie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem uczestników i wystawców. W 2017 roku odbyła się druga edycja festiwalu, która przyciągnęła niemal 20 tysięcy uczestników, którzy mogli zobaczyć 65 wystawców, dwie wystawy naukowe, uczestniczyć w wykładach, pokazach i warsztatach, czy panelach naukowych! Podczas drugiej edycji Festiwalu Nauki odbyła się również konferencja Kształcenie zawodowe w kontekście Industry 4.0, w której udział wzięli przedstawiciele ministerstw, władz lokalnych, uczelni oraz przemysłu.

Podkarpacki Festiwal Nauki w Rzeszowie
Autor: materiały prasowe Podkarpacki Festiwal Nauki w Rzeszowie

Zróbmy to jeszcze raz!

20-21 września 2019 r. wydarzenie ponownie zawita do Jasionki koło Rzeszowa. PFN będzie gościć uczestników w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego G2A Arena.

W programie m.in.:

  • ciekawe wykłady,
  • spektakularne pokazy naukowe
  • strefy pikniku naukowego.

Podczas festiwalu będzie można spotkać naukowców i popularyzatorów nauki z całego kraju, zobaczyć wynalazki i eksponaty naukowe, roboty, drony, eksperymenty chemiczne i fizyczne, poznać tajniki nowoczesnych technologii IT, spróbować swoich sił na symulatorach lotu, a także rozwiązać łamigłówki i bawić się nauką.

Gościem drugiego dnia festiwalu będzie Piotr Kosek, popularyzator astronomii, youtuber znany z kanału Astrofaza.

Podkarpacki Festiwal Nauki w Rzeszowie
Autor: materiały prasowe

Learn&Fly

Podczas Podkarpackiego Festiwalu Nauki nie zabraknie wydarzeń towarzyszących. W  pierwszym dniu festiwalu, 20 września, odbędzie się międzynarodowy finał konkursu Learn&Fly, organizowanego w ramach projektu o tej samej nazwie. W konkursie na najlepszy model samolotu i najdłuższy lot, rywalizować będą finaliści z Hiszpanii, Portugalii i Polski. Polskę reprezentować będzie Aeroteam, drużyna z Mielca, która ze swoim modelem zwyciężyła w zawodach krajowych, które odbyły się w maju br.

Poza konkursem, odbędzie się również spotkanie instytucji biorących udział w projekcie i prezentacja materiałów powstających w ramach Lear&Fly: STEM Kit czyli materiałów szkoleniowych dla nauczycieli i uczniów, oraz Careers Kit czyli przewodnika po karierze w branży lotniczej w trzech krajach partnerskich. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+. Sponsorem konkursu Learn&Fly jest firma Pratt&Whitney Rzeszów.

Flirt z nauką

W drugim dniu wydarzenia, na jego zakończenie, odbędzie się "Wieczór festiwalowy - czyli artystyczny flirt z nauką". Specjalnie i wyłącznie dla zaproszonych gości na zakończenie festiwalu wystąpią artyści, którzy z lekkim przymrużeniem oka podejdą do tematu nauki.  W programie występ trio instrumentalnego The ThreeX oraz iluzjonisty Romana Słomki - Siano Show, półfinalisty programu Mam Talent.

Podczas wieczoru nastąpi oficjalne podsumowanie festiwalu. Przez cały czas trwania naukowej imprezy będzie możliwość zdobycia zaproszeń na Wieczór festiwalowy.

Podkarpacki Festiwal Nauki w Rzeszowie
Autor: materiały prasowe

Tegoroczny Podkarpacki Festiwal Nauki odbędzie się w dniach 20-21 września 2019 r. w G2A Arena Centrum Wystawienniczo - Kongresowe Województwa Podkarpackiego w Jasionce. Wstęp wolny !

Szczegóły

20 września – dzień dla szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych (wymagana rejestracja)
21 września – dzień otwarty dla wszystkich chętnych

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM: www.podkarpackifestiwalnauki.pl

Partnerzy

Partnerem strategicznym wydarzenia jest Podkarpackie Centrum Nauki. Partnerami wydarzenia są: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego oraz przedsiębiorstwa z regionu, które od lat wspierają edukację i działania popularyzujące naukę: Pratt&Whitney Rzeszów, Pratt&Whitney Aero Power, Pratt&Whitney Tubes, Lockheed Martin, Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu, Safran Transmission Systems Poland, MTU Aero Engines Polska oraz EME Aero. Podkarpacki Festiwal Nauki został objęty Patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej, Wojewody Podkarpackiego, Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Podkarpackiego Kuratora Oświaty.

Artykuł sponsorowany