Plakaty wyborcze kandydatów PiS na uczelni w Jaśle. Co na to Kodeks wyborczy? [ZDJĘCIA]

2019-10-08 13:42 BL
Materiały wyborcze kandydatów PiS pojawiły się na uczelni wyższej w Jaśle (zdjęcie poglądowe)
Autor: Monika Woźniak / Flickr Materiały wyborcze kandydatów PiS pojawiły się na uczelni wyższej w Jaśle (zdjęcie poglądowe)

Kampania wyborcza zmierza ku końcowi, jednak właśnie jej ostatnie dni mogą do czerwoności rozgrzać polską scenę polityczną. Kandydaci chwytają się wszelkich metod promocji własnej osoby. W ostatnich dniach zaskakujące miejsce na umiejscowienie własnego baneru znalazła kandydatka PiS, Joanna Bril.

Ostatnio w mediach społecznościowych pojawiły się informacje, że plakaty i banery wyborcze kandydatów Prawa i Sprawiedliwości pojawiły się na terenie Podkarpackiej Szkoły Wyższej w Jaśle. Na zdjęciach z tej uczelni rzeczywiście można zobaczyć baner Joanny Bril oraz Stanisława Piotrowicza, którzy stratują w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Oboje są kandydatami do Sejmu RP w okręgu nr 22 (przemysko-krośnieńskim).

Lokalizacja materiałów wyborczych i polityczna agitacja na terenie uczelni wyższej wywołała bardzo mieszane odczucia osób komentujących ten fakt na Facebooku. "Reklama w głównym holu uczelni to już gruba przesada. W szkołach i uczelniach nie powinno być tak nachalnej agitacji" - pisze jeden z użytkowników portalu społecznościowego.

Jak sytuacja wygląda z prawnego punktu widzenia? Zgodnie z artykułem 108. Kodeksu Wyborczego, zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na terenie szkół wobec uczniów. Nie jest jednak wyszczególniona informacja, czy tego typu zapis obejmuje również uczelnie wyższe. Ponadto istnieje zakaz agitacji w zakładach pracy w sposób i w formach zakłócających ich normalne funkcjonowanie. Zapisy Kodeksu wyborczego zostały zatem najprawdopodobniej zachowane. Niesmak jednak pozostał.

Dodajmy, że Joanna Bril będąca radną podkarpackiego sejmiku, pełni również funkcję prodziekana Wydziału Ekonomii Transportu i Gospodarki Przestrzennej PSW w Jaśle. O agitacji wyborczej na uczelniach możemy jednak przeczytać także w Kodeksie "Dobrych Praktyk w Szkołach Wyższych", opracowany przez Fundację Rektorów Polskich w 2007 roku, a uchwalony przez Zgromadzenie Plenarne Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

W jednym z podpunktów dotyczących troski o właściwe miejsce uczelni w życiu publicznym, możemy tam przeczytać dość istotną opinię. "Mając na uwadze społeczną rangę uczelni, a zarazem właściwą jej apolityczność, rektor z jednej strony zachęca do wrażliwości społecznej pracowników i studentów uczelni, a nawet do aktywnego udziału w życiu publicznym, z drugiej jednak, przestrzegając zasady bezstronności i neutralności politycznej uczelni, chroni ją przed wykorzystaniem jej do celów
politycznych. (...) Rektor dokłada starań, aby nie eksponowano poglądów politycznych w czasie zajęć dydaktycznych i nie pozwala na umieszczanie na terenie uczelni haseł lub plakatów o podobnym charakterze, chroni też symbole uczelniane przed takim ich użyciem".