PODKARPACKIE: Ile miejsc pracy udało się ochronić w czerwcu? Są dane Wojewódzkiego Urzędu Pracy

2020-07-08 13:55 wk
PODKARPACKIE: Ile miejsc pracy udało się ochronić w czerwcu? Są dane Wojewódzkiego Urzędu Pracy
Autor: Pixabay.com

WUP wypłacił ponad 250 milionów złotych wsparcia

Wnioski o wsparcie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych podkarpaccy przedsiębiorcy składali przede wszystkim w związku z obniżeniem czasu pracy oraz tzw. przestojem ekonomicznym. Tylko w ubiegłym miesiącu wypłacono wsparcie łącznie dla 62 596 pracowników, realizując wnioski 1002 firm na prawie 108 milionów złotych. Za s od początku wdrożenia Tarczy, czyli w okresie 1 kwietnia - 30 czerwca 2020 r. na rzecz podkarpackich przedsiębiorców WUP wypłacił ponad 250 milionów złotych.

W trakcie trzech miesięcy obowiązywania rządowej Tarczy Antykryzysowej podkarpaccy przedsiębiorcy w zdecydowanej większości ubiegali się o dofinansowania z powodu obniżonego wymiaru czasu pracy swoich pracowników. Może to oznaczać, że podkarpacka gospodarka, mimo oznak spowolnienia w pierwszym okresie pandemii, wraca na normalne tory. Wielu przedsiębiorców w trakcie pobierania dofinansowania rezygnowało z kolejnych transz, gdyż ich przedsiębiorstwa pozyskały zamówienia, co wiązało się z koniecznością zaangażowania pracowników w pełnym wymiarze – mówi Tomasz Czop, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie.

Zwolnieniami grupowymi w regionie

Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie podsumował również zapowiedzi zwolnień grupowych w regionie. W terminie od 1-go stycznia do 6-go lipca podkarpaccy pracodawcy zgłosili zamiar zwolnienia ponad 2,5 tysiąca pracowników. Tylko do 31-go maja wypowiedzenia wręczono ponad 970 zatrudnionym. Jak informuje Krzysztof Powrózek, rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie - Zwolnienia dotyczyły najczęściej branży motoryzacyjnej i lotniczej. Redukcje zatrudnienia odnotowano w powiatach mieleckim- w liczbie 850, dębickim- 360, sanockim- 320, mieście Rzeszowie-309 i Krośnie-233 oraz w powiecie ropczycko-sędziszowskim (186).

Dobrą wiadomością zaś jest fakt, iż z planowanych zwolnień nieco ponad 20% nie doszło do skutku. Dzięki rządowej pomocy udało się ocalić ponad 500 miejsc pracy.

Wybory 2020: Jak głosować w II turze?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Posłuchaj o makijażu permanentnym. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.