Koronawirus. Pomóżmy uczniom pomagać! Zrzutka na materiał do drukowania przyłbic [ZDJĘCIA]

2020-03-31 11:22

Walka z koronawirusem toczy się na każdym polu. Coraz większe restrykcje i coraz więcej obostrzeń powoduje, że Polacy wymyślają coraz bardziej zaawansowane przedmioty użytku codziennego, które mogłyby służyć osobom i branżom najbardziej narażonym na kontakt z zarazą. Uczniowie jarosławskiego mechanika wraz z swoim nauczycielem Arturem Tutką wyszli ze wspaniałą inicjatywą. Drukują przyłbice na drukarkach 3D, aby rozdać je w sklepach, salonach piękności, czy szpitalach. Jednak brakuje im materiału, żeby oni mogli pomagać, najpierw my musimy pomóc im!

Walka z koronawirusem toczy się na każdym froncie. Uczniowie z Zespołu Szkól Technicznych w Jarosławiu (woj. podkarpackie), którzy nie tak dawno temu wydrukowali rękę na drukarce 3D dla swojej niepełnosprawnej koleżanki, Kingi która spełniła swoje marzenie i dzisiaj jest mechanikiem- teraz stawiają czoła zarazie. Uczniowie, wraz z swoim nauczycielem, który kierował zespołem i pracami nad wydrukowaniem protezy ręki- Arturem Tutką rozpoczęli akcję na Podkarpaciu, w którą teraz włączyło się kilkadziesiąt osób z całego województwa! Uczniowie i nauczyciel, choć jak wszyscy są zamknięci w domach postanowili działać! Zauważyli jak potrzebne są maski i jak bardzo ich brakuje. Wykorzystując swoje umiejętności, oraz drukarki 3D drukują przyłbice ochronne z plastiku. Projekt przyłbicy, którą można wydrukować na specjalnej drukarce pochodzi od Czechów. Problemem jest mała dostępność materiałów

Zobacz też: Rzeszowianie pomagają w dobie koronawirusa. Ruszyła "pomoc sąsiedzka" na Facebooku

- Każdy kto może nam pomóc i włączyć się w nasza akcję jest mile widziany. Jeśli ktoś ma drukarkę 3D, lub jest w posiadaniu materiałów, które wykorzystujemy do konstrukcji przyłbic może się do nas zgłosić. Poinstruujemy go, jak może nam pomóc. Jak pomóc całemu społeczeństwu. Potrzebujemy gumek dziurkowanych, grubszej folii przeźroczystej, ploterów laserowych, drukarek 3D, filamentu do druku-mówił Artur Tutka.

Przyłbice będą rozdawać za darmo kosmetyczkom, fryzjerkom, by te mogły wrócić do pracy, oraz osobom pracującym w sklepach najbardziej narażonym na kontakt z innymi, a także w szpitalach, gdzie brakuje sprzętu. Pierwsze maski z drukarek 3D już trafiły do pracownic sklepu spożywczego w Jarosławiu Kierowniczka Edyta Jaroni chwaliła pomysł i maski.

Uczniowie jarosławskiego mechanika stanęli pod sianą. Nie mają materiału, by dalej drukować  przyłbice na drukarkach 3D. Zorganizowali zbiórkę pieniędzy na potrzebny materiał. Jak pomóc? Wejdź na zrzutkę: Przyłbice dla Jarosławia i Powiatu jarosławskiego

Zobacz też: Zbiórka dla Szpitala Miejskiego w Rzeszowie. Potrzebny sprzęt do walki z koronawirusem

-Wykonujemy przyłbice dla służby zdrowia, sprzedawców i innych osób, które muszą pracować i nie mają komfortu jaką daje praca zdalna. Drukują uczniowie i zaprzyjaźnione firmy, które w tych ciężkich czasach same mają problemy finansowe. Przyłbice rozdajemy za darmo, nie bierzemy za to pieniędzy ponieważ zdajemy sobie sprawę jak bardzo poświęcają się dla nas  różne osoby. Do tej pory doposażyliśmy kilka oddziałów Centrum Opieki Medycznej  w Jarosławiu i kilka sklepów, ale brakuje nam filamentu (materiał do druku), bez tego padniemy, a nie jest to tanie. Prosimy o wsparcie dla akcji-powiedział Artur Tutka opiekun walczącej młodzieży.

Przyłbice drukowane w ZSTiO Jarosław i Color Media są przystosowane do:

1. dezynfekcja wszystkimi dostępnymi w szpitalach środkami wg. instrukcji producenta danego preparatu (po zastosowaniu środka mikrozid preparat odparowuje bez pozostawiania zacieków).

2. sterylizacja gazowa tlenkiem etylenu stosowana powszechnie w naszych szpitalach. Przyłbice sterylizować pojedynczo, aby uniknąć ewentualnych zarysowań.

Możliwość naprawy: istnieje możliwość wymiany każdego elementu.

Ze względu na ogromne zapotrzebowanie prosimy by NIE WYRZUCAĆ PRZYŁBIC! Uszkodzoną przyłbicę oczyścić, zdezynfekować i poddać sterylizacji gazowej. Każdy uszkodzony element możemy wymienić.
W razie uszkodzenia „szybki” należy zachować ramki, absolutnie nie należy ich wyrzucać.
Dzięki temu będziemy mogli w krótszym czasie zabezpieczyć większą liczbę personelu medycznego.

W przypadku uszkodzenia szyby, wymieniają na  nową.

 

Masz podobny temat?

Napisz do autora tekstu:

[email protected]

Super Raport 30 III

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki