Uszkodzone drogi po powodzi na Podkarpaciu: Kiedy i za co bedą naprawiane? Są dziesiątki milionów strat

2020-06-30 8:37 Sylwia Indycka-Rosół

Są pierwsze decyzje zarządu województwa odnośnie naprawy dróg po nawałnicach i powodziach na Podkarpaciu. Na doraźne usuwanie uszkodzeń zarząd przeznaczy 4 miliony złotych z rezerw. To nie wszystko.

Powódź na Podkarpaciu: Dziesiątki milionów strat

Podkarpacki Zarząd Dróg Wojeówdzkich i samorządy szacują straty po powidziach w regionie. Już wiadomo, że straty liczone są w dziesiątkach milionów. Najbardziej ucierpiały powiaty jasielski, rzeszowski, przemyski i przeworskim.

Powódź na Podkarpaciu: Które drogi najbardziej ucierpiały?

Na drogach wojewódzkich są trzy miejsca, gdzie straty są największe:

  • Wstrzymany jest ruch na DW 835 w miejscowości Hadle Szklarskie gdzie fragment drogi został całkowicie zniszczony;
  • Na DW 877 na odcinku od Dylągówki do Szklar osunęła się część jezdni. Na tej samej drodze w Woli Rafałowskiej jest mocno uszkodzony most;
  • Zniszczony jest także duży fragment łącznika w ciągu DW 992 w Jaśle.

Uszkodzone drogi po powodzi na Podkarpaciu: Pieniądze na naprawę

- Byliśmy w sobotę i w niedzielę na terenach dotkniętych przez żywioł. Widok był przerażający. Zniszczenia były wiele większe niż przed rokiem. Skala tych deszczów i nawałnic również przeraża. Pierwsze decyzje są już podjęte, ale przed nami kolejne. Chcemy żeby pieniądze trafiły szybko tam gdzie są najbardziej potrzebne. Szukamy rozwiązania jak pomóc w odbudowie przeworskiej wąskotorówki. Ta nasza atrakcja turystyczna była w trakcie modernizacji ze środków europejskich, a w tym momencie trzeba ją praktycznie odbudować – mówi marszałek Władysław Ortyl.

Na doraźne usuwanie skutków nawałnic zarząd województwa przeznaczy 4 miliony złotych z rezerw. To nie jedyna szybka finansowa pomoc. Gminy, które otrzymały niedawno dofinansowanie do budowy dróg dojazdowych do gruntów rolnych, a ucierpiały podczas ostatniego kataklizmu będą zwolnione z wkładu własnego, który wynosi 20 procent.

Posłuchaj o wartościach odżywczych i właściwościach zdrowotnych mintaja. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Gigantyczna ulewa w Warszawie

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.