Czujniki czadu ratują życie! W Jaworznie Straż Pożarna rozdawała je mieszkańcom [ZDJĘCIA, WIDEO]

2019-12-08 13:24

Każdego roku w Polsce w wyniku zatrucia tlenkiem węgla umiera około 100 osób. Ten toksyczny gaz nie ma koloru ani zapachu. Obezwładnia i zabija. Straż Pożarna apeluje, aby w domach montować czujki.

Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku.

Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.

Co jest główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla?

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z:

- nieszczelności,
- braku konserwacji, w tym czyszczenia,
- wad konstrukcyjnych,
- niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

Od początku tegorocznego sezonu grzewczego Państwowa Straż Pożarna w woj. śląskim odnotowała ponad 400 zdarzeń, w tym ok. 170 pożarów w budynkach mieszkalnych. W 84 przypadkach w mieszkaniach zadziałał czujnik tlenku węgla.

Akcja rozdawania czujek tlenku węgla w Jaworznie była kolejnym, trzecim już elementem kampanii "Wasze bezpieczeństwo w naszych rękach". W pierwszym etapie Straż Pożarna rozdawała mieszkańcom odblaski, w drugim wspólnie z policją promowała bezpieczeństwo na drogach.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki