Jak napisać CV, nie mając doświadczenia?

2021-06-17 6:00
Jak napisać CV bez doświadczenia?
Autor: Materiały prasowe

Poszukiwanie pierwszej pracy to nie lada wyzwanie – szczególnie gdy pracodawca wymaga wcześniejszego doświadczenia, którego kandydat nie posiada. Jednak istnieją oferty pracy, w których nie jest ono kluczowym elementem

Nie zawsze potrzebne jest doświadczenie

Stwierdzenie, iż dla każdego pracodawcy liczy się przede wszystkim doświadczenie u pracownika, nie jest prawdą. Naturalnie, jest to jeden z bardzo cennych aspektów w CV, który przy wielu ofertach pracy determinuje decyzję o zatrudnieniu danego kandydata. Jednak coraz większą uwagę przykłada się także do kompetencji miękkich.

Dlaczego brak doświadczenia może być atutem?

Pracownik, który dopiero rozpoczyna swoją karierę zawodową, nie jest tak dobrze obyty w świecie pracy, jak osoba, która już kilkukrotnie podejmowała się jakiegoś zajęcia. Być może nie jest to dla zatrudnianego niczym miłym, bowiem w najbliższym czasie jego zadaniem będzie zgłębienie tajemnic życia zawodowego. Niemniej dla pracodawcy czasami to cenny aspekt. Przede wszystkim może mieć on pewność, iż nowy pracownik nie przejął złych nawyków ze starej firmy. Jest to osoba, której można wpoić wszystko od podstaw, tym samym przystosowując go do pracy w konkretnym przedsiębiorstwie i na wyznaczonych zasadach. Dodatkowo ma on o wiele większy entuzjazm do pracy, aniżeli starsi koledzy. Zaletę stanowi oczywiście także fakt, iż koszty jego zatrudnienia są mniejsze, niż w przypadku wyspecjalizowanych pracowników.

CV bez doświadczenia

Poszukiwanie pracy bez doświadczenia może więc zakończyć się sukcesem. Aktualnych ofert pracy dla rozpoczynających karierę zawodową warto poszukiwać na portalu Pracuj.pl. Zanim jednak zdecydujesz się na podjęcie tego kroku, dobrze i skrupulatnie przygotuj swoje CV. Od tego momentu dokument ten będzie stanowił Twoją wizytówkę oraz wstęp do pracowniczego świata.

Przede wszystkim w CV nie należy rezygnować z rubryki o doświadczeniu zawodowym. Jeżeli nie podejmowałeś wcześniej żadnego zatrudnienia, umieść w niej informacje o ukończonych kierunkach studiów, odbytych praktykach, kursach czy szkoleniach. Każda umiejętność jest na wagę złota! Zwróć także uwagę na sektor z kompetencjami miękkimi. Obecnie bardzo pożądane są takie cechy, jak: umiejętność pracy pod presją czasu, radzenie sobie w stresujących sytuacjach, umiejętność pracy zespołowej, empatia czy komunikatywność. Nie zapomnij podkreślić także swoich kompetencji językowych, czy tych, związanych z obsługą urządzeń i programów.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE