Łóżka szpitalne

i

Autor: MAREK KUDELSKI /SUPER EXPRESS

Koronawirus. Sytuacja w śląskich szpitalach jest krytyczna! Najgorsza w kraju

2021-04-14 8:12

Coraz mniej jest wolnych miejsc w szpitalach dla chorych na COVID-19. Najtrudniejsza sytuacja jest tam, gdzie epidemia w ostatnich dniach przybrała na sile. Chodzi głównie o woj. śląskie, mazowieckie, podkarpackie i świętokrzyskie. Z danych przedstawionych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że wolnych łóżek i respiratorów zaczyna brakować.

Ministerstwo Zdrowia codziennie przedstawia dane dotyczące sytuacji w szpitalach. Wedle aktualnych na 13 kwietnia informacji w lecznicach przebywa 34 tys. 619 chorych z COVID-19, a 3 tys. 513 z nich jest podłączonych do respiratorów. Poinformowano, że ogółem dla pacjentów przygotowano 45 tys. 726 łóżek i 4 tys. 450 respiratorów. Tak więc w skali kraju wolnych jest 11,1 tys. łóżek covidowych, czyli 24,3 proc. oraz 937 respiratorów, czyli 21 proc. Niestety, przy porównaniu danych z poniedziałku i wtorku widać rosnący trend. 

Zobacz również: Włodowice. 34-latka leżała w łóżku z konkubentem. Nagle wyszła z domu. Jej zwłoki znaleziono w zalewie

Ministerstwo Zdrowia jednak uspokaja. - Wydaje się, że szczyt zakażeń mamy już poza sobą. To był mniej więcej okres świąteczny, kiedy tych zakażeń było najwięcej w Polsce. Teraz, po dwóch tygodniach od tego szczytu, widzimy dużą liczbę osób, które są przyjmowane do polskich szpitali. Widzimy, że ten szczyt trzeciej fali, jeśli chodzi o szpitale, mamy w tej chwili - mówi Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

Nadal najtrudniejsza sytuacja, jeśli chodzi o łóżka covidowe, jest w woj. śląskim. Pacjenci wciąż są rozwożeni do placówek w innych województwach. - Na bieżąco województwo stara się sobie radzić i ta skala relokacji z województwa śląskiego do innych województw jest już dużo mniejsza, bo mówimy tu już o trzech pacjentach na dobę, którzy są przewożeni do ościennych województw, kiedy jeszcze w ubiegłym tygodniu mówiliśmy o skali ponad 10 pacjentów - zaznaczył z kolei Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Przyznał, że najgorzej wygląda sytuacja jeśli chodzi o respiratory. Dodał, że podobnie jest w woj. mazowieckim, małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim, gdzie jest ponad 80 proc. zajętych respiratorów.

Zobacz także: Sosnowiec. Nie żyje aspirant Stanisław Winiarski. Przez COVID-19 osierocił dwoje dzieci

Ogółem w woj. śląskim przygotowano dotąd 5 tys. 408 łóżek tlenowych dla chorych na COVID-19 i 490 łóżek respiratorowych. Zajęte jest odpowiednio 86 i 93 proc. tych miejsc. Deficyt respiratorów to główny problem, z jakim mierzy się wojewoda śląski. - Najbardziej niepokojący jest obecnie deficyt miejsc respiratorowych, dlatego wciąż korzystamy z pomocy innych województw, które przejmują naszych chorych - to z kolei słowa Aliny Kucharzewskiej, rzeczniczki wojewody śląskiego.

Szczepienia na koronawirusa. Nowy harmonogram szczepień. Kiedy można się zaszczepić?

Według danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach wolnych jest 745 łóżek tlenowych i 36 respiratorowych. Ostatniej doby 3 pacjentów trafiło do szpitali w woj. opolskim – w Opolu i Kędzierzynie-Koźlu. Na 673 wyjazdy zespołów ratownictwa medycznego 342 to wyjazdy do osób zakażonych koronawirusem. W szpitalu tymczasowym w Katowicach leczonych było we wtorek 251 pacjentów, w tym 25 na respiratorach, a w drugiej takiej placówce w Pyrzowicach – 126 chorych, w tym 10 na respiratorach. Szpital w Pyrzowicach zbliża się do granicy swoich możliwości – maksymalna liczba chorych, jaką może przyjąć, to 144 osoby.

Oto upadek polskiej służby zdrowia. Przerażające historie pacjentów i ich bliskich [GALERIA]

Sonda
Koronawirus. Czy to dobry moment na luzowanie obostrzeń w Polsce?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki