Kto będzie rządził Gliwicami? Jest już termin przedterminowych wyborów

2019-11-09 12:32 abe
magistra_Urząd Miasta_Gliwice
Autor: Andrzej Bęben

Po tym, jak wieloletni prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz (64 l.) zdobył mandat senatora, miastem kieruje Janusz Moszyński (63 l.). 5 stycznia 2020 r. gliwiczanie wyłonią nowego prezydenta w przedterminowych wyborach.

Stosowne rozporządzenie prezesa Rady Ministrów zostało już ogłoszone w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z przepisami wybór do Senatu lub Sejmu prezydenta/burmistrza/wójta oznacza, że jego mandat wygasa. Zygmunt Frankiewicz był jednym z najdłużej w Polsce urzędujących prezydentów. Był na urzędzie przez 26 lat! Były marszałek województwa śląskiego w latach 2006-2008 (Platforma Obywatelska) będzie komisarzem przez 90 dni. Zna Gliwice, bo nim został marszałkiem, był zastępcą Frankiewicza. Ten zaś startując Senatu z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 70 (gliwickim), uzyskał poparcie 61,1 proc. poparcia.

Wiadomo już, że kandydatem KO w przedterminowych wyborach będzie 60-letni Adam Neumann, zastępca Frankiewicza, który to zresztą udzielił mu pełnego poparcia. Lokalny tygodnik „Nowiny Gliwickie” podał, że na giełdzie nazwisk pojawiły się trzy inne. W wyborach mają jakoby uczestniczyć: Janusz Moszyński, prof. Barbara Piontek, wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Jarosław Kołodziejczyk, były prezes Piasta Gliwice. Wcześniej katowicka „Gazeta Wyborcza” wspominała, że do startu ma się przymierzać obecny wojewoda śląski, gliwiczanin Jarosław Wieczorek.