Kto wygrał konkurs na rewitalizację WIELKIEGO PIECA? 80 tys. złotych czeka

2019-12-03 18:08 abe
wielki piec_huta Pokój
Autor: UM Ruda Śląska

W środę (4 grudnia) w Rudzie Śląskiej ogłoszone zostaną wyniki międzynarodowego konkursu architektonicznego na opracowanie koncepcji zagospodarowania Wielkiego Pieca Huty „Pokój”. Przystosowanie tego zabytku techniki metalurgicznej do celów natury turystycznej i kulturalnej może kosztować nawet 40 mln zł.

Czy w Piecu powstanie kawiarnia i sala koncertowa? Zobaczymy. Wiadomo, że 2,8 mln zł czeka na pracownię architektoniczną, która wygra konkurs. 2 mln zł może dostać za opracowanie dokumentacji rewitalizacji plus 80 tys. zł tytułem nagrody od prezydent miasta. Do konkursu chce zgłosiło się 96 pracowni. 40-metrowej wysokości Wielki Piec stoi na działce, która w miejscowym planie gospodarowania przestrzennego przeznaczona jest do zabudowy usługowej o charakterze publicznym z przeznaczeniem gruntów pod obiekty usługowe, przede wszystkim kulturalne, rekreacyjne czy gastronomiczne.

– Taki rodzaj zagospodarowania przewidzieliśmy w konkursie. Wielki Piec ma być dostępny dla mieszkańców, którzy znajdą tutaj miejsce na to, by odpocząć np. przy filiżance kawy, posłuchać koncertu, obejrzeć wystawę czy popatrzeć na piękną panoramę Śląska. Ze szczytu Wielkiego Pieca można dojrzeć nawet Beskidy– podkreśla Łukasz Urbańczyk, rudzki miejski konserwator zabytków. Ceremonia wręczenia nagród i wyróżnień oraz otwarcie wystawy pokonkursowej rozpocznie się w samo południe w Stacji Biblioteka przy ul. Dworcowej 33 w Rudzie Śląskiej Chebziu. Wystawa będzie prezentowana do 19 grudnia.