Ludzie tracili własne domy! Gang lichwiarzy rozbity. Działali także na Śląsku

2021-10-14 9:34
CBŚP
Autor: CBŚP CBŚP rozbiło gang lichwiarzy

Centralne Biuro Śledcze Policji rozbiło gang lichwiarzy, którzy w ciągu kilku lat nabył nieruchomości warte 3 miliony złotych! Ich sposób działania był prosty. - Członkowie grupy udzielając wysoko oprocentowanych i krótkoterminowych pożyczek, przejmowali nieruchomości stanowiące zabezpieczenie ich spłaty - ujawnia policja. Nie bawili się w żadne półśrodki. Czasem używali gróźb wobec swoich klientów. Mundurowi przeprowadzili brawurową akcję, w wyniku której zatrzymano 13 osób.

Podinsp. Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji, przekazała w czwartek, że w akcji przeprowadzonej dwa dni wcześniej na terenie województw mazowieckiego, pomorskiego, małopolskiego i śląskiego brało udział ponad stu funkcjonariuszy. W wyniku działań CBŚP zatrzymano 13 osób, które były członkami gangu lichwiarzy. Grupa działała w latach 2008 - 2015. Jej sposób działania był bardzo prosty. - Z ustaleń policjantów wynikało, że osoby będące w bardzo trudnej sytuacji życiowej, wpadały w macki zorganizowanej grupy przestępczej. Poszkodowani znajdowali w prasie lub w internecie ogłoszenia, gdzie proponowano wysokie pożyczki gotówkowe pod zastaw nieruchomości, z krótkim okresem spłaty. Wysokość pożyczek wahała się od kilkunastu do kilkuset tysięcy złotych, a czas na ich spłatę wynosił od kilku miesięcy do roku. Wartość nieruchomości stanowiących zabezpieczenie spłaty pożyczki co najmniej kilkukrotnie przekraczała wartość niespłacanej pożyczki - opisuje CBŚP.

Umowy były skonstruowane w taki sposób, że w przypadku braku spłaty pożyczki pożyczkodawca mógł skierować sprawę do sądu o przejęcie nieruchomości, która stanowiła zabezpieczenie spłaty. Klauzula była w umowie pożyczki.

Wypadek w Rogoźniku. Seat dachował! Nie żyje pasażer, kierowca uciekł

Akcja przeciwko tej zorganizowanej grupie trwała dwa dni. Brało w niej udział 100 funkcjonariuszy. Podejrzanych zatrzymywano w czterech województwach: śląskim, małopolskim, mazowieckim i pomorskim. - W trakcie działań zabezpieczono nośniki danych informatycznych, komputery oraz dokumentację, która jest dokładnie analizowana. Zabezpieczono także mienie należące do podejrzanych w postaci pieniędzy, biżuterii i samochodu - dodaje policja.

Koronawirus w Polsce, 14 października. Ile jest dziś zakażeń? Czwarta fala [RAPORT, 14.10.21]

W Prokuraturze Okręgowej w Kielcach zatrzymanym przedstawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyzysku kontrahenta (lichwy), oszustw czy prania pieniędzy pochodzących z przestępstw. Na podstawie zebranego materiału dowodowego skierowano do sądu 8 wniosków o tymczasowe aresztowanie podejrzanych.

Proces strażnika miejskiego, który zabił żonę
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE