POTĘŻNA akcja policji w całym kraju! Będą wlepiali mandaty?

2019-11-19 13:57 RS
Policja
Autor: pixaby

Kolejna policyjna akcja przed nami. Tym razem funkcjonariusze od samego rana będą kontrolowali drogi w ramach ogólnopolskich działań kontrolno-prewencyjne „SMOG”. Co to oznacza dla kierowców?

Działania z cyklu "SMOG" odbędą się po raz 11. w tym roku. Podczas akcji policjanci są wyposażeni w specjalistyczny sprzęt kontrolno-pomiarowy m.in. dymomierze czy analizatory spalin. Funkcjonariusze sprawdzą pojazdy, wobec których istnieje uzasadnione przypuszczenie, że naruszają wymagania ochrony środowiska. Jeśli po kontroli prowadzonej przez policjanta podejrzenia okażą się prawdziwe, wówczas policjant ma obowiązek zatrzymać dowód rejestracyjny.

Policjanci poprowadzą działania z cyklu "SMOG" po raz 11. Do tej pory funkcjonariusze skontrolowali łącznie ponad 32,5 tys. samochodów. W ponad 300 z nich odkryli nieprawidłowości w zakresie emisji spalin, a w prawie 1700 stwierdzili inne usterki, naruszające wymagania ochrony środowiska. Z kolei 2 tys. kierowców, którym mundurowi ze śląskiej drogówki zatrzymali dowody rejestracyjne aut, odzyska je po tym, gdy naprawią swoje pojazdy.

- Akcja ma również charakter informacyjno-edukacyjny. Pamiętajmy, że transport, szczególnie na terenie dużych miast, przyczynia się do pogorszenia jakości powietrza. Policjanci będą przypominali kierującym, że dający się we znaki smog, to również „zasługa” niesprawnych technicznie pojazdów, emitujących spaliny o nadmiernej toksyczności - podają funkcjonariusze.