Sąd odmówił aresztu dla policjanta podejrzanego o gwałt. Jest zażalenie

2021-09-15 13:17
Częstochowa. Prokuratura złożyła zażalenie na decyzję sądu w sprawie policjanta oskarżonego o gwałt
Autor: mat. policji

Kolejny wątek w sprawie głośnej sprawy z Częstochowy. Jeden z policjantów, który pracował jako społeczny kurator sądowy, został posądzony o gwałt przez swoją podopieczną. Prokuratura postawiła mu zarzut, ale sąd uznał, że nie zgadza się z określoną kwalifikacją czynu i nie podjął decyzji o aresztowaniu mężczyzny. W środę rano rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie przekazał, że złożono zażalenie w tej sprawie.

Przypomnijmy - w ubiegłym tygodniu do częstochowskiej prokuratury wpłynęły dwa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa - jedno z nich złożyła pokrzywdzona kobieta, a drugie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie. Według śledczych, policjant miał popełnić przestępstwo w związku z pełnieniem funkcji społecznego kuratora sądowego. - Kobieta została przesłuchana przez sąd z udziałem biegłego psychologa. Podejrzany usłyszał zarzut doprowadzenia przemocą do obcowania płciowego. Nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu, złożył obszerne wyjaśnienia, których treści nie możemy ujawnić ze względu na charakter sprawy i dobro postępowania - mówił Prokuratury Okręgowej w Częstochowie Tomasz Ozimek. Sąd uznał jednak, że taka kwalifikacja czynu budzi wątpliwości.

- Sąd uznał, że na obecnym etapie postępowania ta kwalifikacja prawna budzi wątpliwości i że powinno to być rozpoznawane w kategoriach czynu z art 199 par. 1 kk, czyli doprowadzenia do obcowania płciowego w wyniku nadużycia stosunku zależności. Takie przestępstwo jest zagrożone dużo niższą karą, bo do 3 lat pozbawienia wolności i z tego względu nie może być mowy o grożącej podejrzanemu surowej karze w rozumieniu art. 258 par 2 - powiedział rzecznik Sądu Okręgowego w Częstochowie Dominik Bogacz. Na mężczyznę nałożono środki w postaci dozoru policyjnego i poręczenia majątkowego w kwocie 10 tys. zł.

Prokuratura broni jednak swojego stanowiska. Jej zdaniem było to przestępstwo z art. 197 kk. - Aktualne pozostają argumenty dotyczące surowej kary grożącej podejrzanemu i obawy matactwa - powiedział prok. Ozimek. W środę rano poinformował o złożeniu zażalenia w tej bulwersującej sprawie. Rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie podkom. Sabina Chyra-Giereś powiedziała PAP, że policjant, któremu przedstawiono zarzut został zawieszony w czynnościach. - Trwa wewnętrzne postępowanie policji - dodała.

Podejrzany o próbę gwałtu i usiłowanie uprowadzenia 11-letniej dziewczynki już w rękach policji
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE