W Katowicach o miastach dla lepszej przyszłości

2022-06-17 10:45
W Katowicach o miastach dla lepszej przyszłości
Autor: mat. prasowy / fot. COMtv Strefa kultury będzie głównym miejscem wydarzenia

Katowice są doskonałym przykładem miasta, które z sukcesem przeszło transformację - z typowo górniczego, przemysłowego miasta w miejsce zielone, nowoczesne, kładące nacisk na kulturę, a jednocześnie pełne szacunku dla swojej historii. Przemiana ta została dostrzeżona i ponownie Katowice będą gospodarzem wydarzenia pod patronatem ONZ. W dniach 26-30 czerwcu w stolicy województwa śląskiego odbędzie się Światowe Forum Miejskie.

– To kolejne wydarzenie, po Szczycie Klimatycznym ONZ w 2018 r., którego Katowice są gospodarzem. Przyznanie naszemu miastu organizacji tego wydarzenia to nie tylko nagrodzenie przemiany, jaka w nim zaszła, ale też znakomita promocja i impuls do dalszych zmian – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Światowe Forum Miejskie to najważniejsze globalne wydarzenie dotyczące polityki, transformacji i rozwoju miast. Odbywa się co dwa lata i gości ponad 20 tysięcy uczestników. Organizatorem wydarzenia pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych, są UN-Habitat, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz miasto Katowice.

Czytelnikom Super Expressu przybliżamy 17 celów zrównoważonego rozwoju ONZ i pokazujemy, w jaki sposób są one realizowane w Katowicach. Szesnaście celów z listy ONZ zaprezentowaliśmy w poprzednich tygodniach. Do WUF11 pozostało już tylko kilka dni, więc dziś prezentujemy ostatni z nich.

W Katowicach o miastach dla lepszej przyszłości
Autor: mat. prasowy / fot. Radosław Kaźmierczak Podczas WUF będzie też sporo wydarzeń skierowanych do mieszkańców

17. Partnerstwa na rzecz celów

Skuteczna realizacja Agendy na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju wymaga partnerskiej współpracy między rządami, sektorem prywatnym i społeczeństwem obywatelskim. Takie partnerstwa powinny być budowane w oparciu o zasady i wartości, wspólną wizję i wspólne cele, które stawiają człowieka i naszą planetę w centrum działań. Potrzebujemy takich partnerstw na szczeblu globalnym, regionalnym, krajowym i lokalnym. Potrzeba pilnych działań, które zmobilizują, przekierują i odblokują biliony dolarów w sektorze prywatnym i pozwolą wykorzystać ich transformacyjną moc do realizacji celów zrównoważonego rozwoju.

Realizacja celów zrównoważonego rozwoju wymaga partnerskiej współpracy pomiędzy podmiotami zarówno w mieście, jak i pomiędzy miastami. Duży wpływ na to mają działania podejmowane przez Katowice na szczeblu regionalnym (Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia), krajowym czy międzynarodowym (poprzez współpracę z miastami partnerskimi, czy organizacjami międzynarodowymi – np. Sieć Miast Kreatywnych UNESCO czy Globalny Parlament Burmistrzów.

W Katowicach o miastach dla lepszej przyszłości
Autor: mat. prasowy / fot. Radosław Kaźmierczak WUF11 to kolejne wydarzenie pod egidą ONZ po Szczycie Klimatycznym w 2018, które odbędzie się w Katowicach

– Podejmowanie przez miasta działań na rzecz zrównoważonego rozwoju ma sens tylko w sytuacji kiedy miasta te ze sobą współpracują. Wymiana doświadczeń oraz poszukiwanie wzajemnych inspiracji by znajdować skuteczne rozwiązania problemów naszych miast przyświecają ich włodarzom. Stąd udział Katowic np. w Unii Metropolii Polskich, Związku Miast Polskich czy zakończone sukcesem starania o włączenie do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO – naszym przypadku w dziedzinie muzyki – wskazuje Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W Katowicach o miastach dla lepszej przyszłości
Autor: mat. prasowy Marcin Krupa, prezydent Katowic

- Podczas WUF11 w Katowicach na temat problemów miast i ośrodków miejskich będą dyskutowali przedstawicie z niemal całego świata. Dodatkowo na Urban Expo swoje pawilony promocyjne przygotowują państwa, miasta, ale też firmy z całego świata. Często są to imponujące i ciekawe konstrukcje. Zachęcam do rejestracji, która jest bezpłatna i wzięcia udziału w WUF11 w Katowicach - Marcin Krupa, prezydent Katowic

Rejestracja możliwa jest do 22 czerwca na stronie internetowej www.unevents.org.

WUF11 – Zrównoważony rozwój miast
Autor: mat. prasowy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE