Z Katowic do Warszawy w ok. 1,5 godziny?

i

Autor: mat.prasowe Podpisanie umowy na studium wykonalności odcinka Katowice-Ostrawa w Jastrzębiu-Zdroju

Z Katowic do Warszawy w ok. 1,5 godziny?

2021-07-23 8:00

Dziś najkrótsza podróż kolejowa z Katowic do Warszawy trwa prawie 2,5 godziny, a niektóre pociągi jadą ok. 4-5 godzin. Dzięki inwestycjom CPK podróż ze Śląska do każdej części kraju będzie znacznie krótsza i wygodniejsza.

90-tysięczne Jastrzębie-Zdrój to największe miasto w Polsce bez dostępu do kolei. Pani Krystyna (65 l.) mieszka w nim od urodzenia. Tutaj wyszła za mąż i wychowała dzieci, które parę lat temu wyfrunęły z gniazda – przede wszystkim do Warszawy, gdzie założyły swoje rodziny. - Mam już troje wnucząt, ale widuję je raz na kilka miesięcy, bo wyjazd do Warszawy to za każdym razem duża wyprawa - mówi pani Krystyna. - Muszę dojechać autobusem do Katowic i dopiero stamtąd mam bezpośredni pociąg do stolicy. W sumie jadę ok. 5 godzin, a w moim wieku takie wycieczki są męczące. Tym bardziej, że chciałabym pomóc córce przy dzieciach i nacieszyć się wnukami - dodaje.

Brak możliwości dojazdu pociągiem to przede wszystkim utrudnienie dla mieszkańców, ale i strata dla turystów. Jednak wkrótce ma to się zmienić dzięki CPK.

Jastrzębie-Zdrój zyska dostęp do kolei

Przez Jastrzębie-Zdrój ma przebiegać nowa linia kolejowa, prowadząca z Katowic do czeskiej Ostrawy. Cały projekt, oprócz 75-kilometrowego połączenia między Katowicami a granicą polsko-czeską, obejmuje odcinek Jastrzębie-Zdrój – Wodzisław Śląski wraz z odgałęzieniem do planowanej stacji Jastrzębie-Zdrój Centrum i łącznicami w kierunku Rybnika i Wodzisławia Śląskiego. To duża inwestycja, która zmieni oblicze tego regionu.

Projekt Katowice – Ostrawa to jedna z inwestycji w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego. CPK kojarzy się przede wszystkim z lotniskiem, ale w znacznej większości to projekty kolejowe. Spółka jest w trakcie zawierania umów na tzw. studium wykonalności w całym kraju. To element prac, które są niezbędne do przygotowania budowy - zazwyczaj to proces kilkuletni.

Postępy w projekcie Katowice – Ostrawa

Realizacja odcinka Katowice – Ostrawa ostatnio znacząco przyspieszyła. We wtorek 20 lipca została podpisana umowa na studium wykonalności dla tej trasy. Uroczystość miała miejsce w Jastrzębiu-Zdroju, co symbolicznie nawiązywało do długiego i uciążliwego braku dostępu do kolei w tym mieście. Jednak sama umowa nie jest symbolem, a faktycznym krokiem w kierunku powrotu do transportowych standardów w Jastrzębiu.

- Dotrzymujemy słowa. To kolejna z umów, jakie podpisujemy w ciągu ostatnich tygodni. Dzięki tej linii zapewnimy obsługę Jastrzębia-Zdroju, czyli największego polskiego miasta pozbawionego dzisiaj dostępu do kolei. Odcinek Katowice – Ostrawa jest pierwszym, na który uzyskaliśmy dofinansowanie UE, wygrywając konkurencję z innymi europejskimi projektami - mówił podczas wydarzenia Marcin Horała, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK.

Inwestycja, która zmieni oblicze regionu

Według harmonogramu pierwsze roboty budowlane mają ruszyć w 2024 r., a odcinek linii łączący Katowice z Ostrawą zostanie oddany do użytku przed końcem 2030 r. Linia zostanie zaprojektowana tak, aby możliwe było kursowanie najszybszych pociągów pasażerskich z prędkością do 250 km/h. Przejazd z Katowic do Warszawy skróci się do 1 godziny 40 minut, a podróż z Jastrzębia-Zdroju do stolicy zajmie 2 godziny. Warto wspomnieć, że sama inwestycja jest wspierana ze środków unijnych. W 2019 roku spółka CPK otrzymała dofinansowanie z instrumentu CEF (Connecting Europe Facility) na przygotowanie dokumentacji przedprojektowej.

Dwugodzinna podróż do Warszawy to dobra perspektywa dla pani Krystyny. Dzięki tej inwestycji dojazdy będą mniej uciążliwe nie tylko dla niej, ale i dla mieszkańców Śląska, dojeżdżających do stolicy kraju czy województwa.

Z Katowic do Warszawy w ok. 1,5 godziny?

i

Autor: mat.prasowe Odcinek Katowice – Ostrawa to inwestycja transgraniczna - część wspólnego projektu kolejowego krajów Grupy Wyszehradzkiej, łącząca Warszawę z Brnem (z łącznikiem do Pragi), Bratysławą i Budapesztem.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają