Robert Lewandowski z rodziną wybrał miasto, w którym zamieszka jako nowy zawodnik FC Barcelony. Stiges to jeden z pierwszych kurortów Katalonii. Miasteczko położone około 30 km od Barcelony słynie z przepięknych plaż i otwartości mieszkańców. Jest bardzo popularnym miejscem wypoczynku dla osób LGBT+. Sprawdź największe atrakcje Stiges na kolejnych zdjęciach!
Jedną z najpopularniejszych atrakcji Stiges są piękne plaże a także spacer bulwarem wzdłuż morza. Przy okazji można podziwiać kolonialne wille wybudowane przez pochodzących z Sitges emigrantów, którzy wzbogacili się w Ameryce. To właśnie ze Stiges pochodzi między innymi rodzina Bacardi. W mieście jest także muzeum tej marki.
Jedną z atrakcji Stiges jest Muzeum Cau Ferrat. Muzeum sztuki powstało w willi artysty Santiago Rusiñola (1861-1931). Czołowy przedstawiciel katalońskiego modernizmu wybudował swój dom w miejscu rybackiej chaty. W willi przyjmował najznakomitszych artystów epoki. W 1933 roku powstało tu publiczne muzeum, w którym znajdują się zbiory sztuki starożytnej zgromadzone przez artystę (malarstwo, kuźnia, ceramika, szkło, archeologia, rzeźba i meble) oraz sztuki współczesnej (malarstwo, rysunek, rzeźba) z pracami Rusiñola, Casasa, Picassa R. Pichota, Mas i Fondevila, Zuloaga, Regoyos i Degouwe z Nucques, Henry Clarasó Manolo Hugué i Pau Gargallo.
Podczas zwiedzania Stiges warto spojrzeć na panoramę morza z kościoła San Bartolomè y Santa Tecla. Jeden z najbardziej znanych kościołów w mieście, pochodzi z siedemnastego wieku i jest pięknie położony nad plażą. Barokowa świątynia z wieloma późniejszymi modyfikacjami (m.i.n renesansowym ołtarzem z 1499 roku) znajduje się na liście hiszpańskich zabytków otwartych dla turystów.
Kolejną atrakcją Stiges jest muzeum Palau Marycel (Museu Maricel de Mar), gdzie znajdziemy okazałą kolekcją sztuki średniowiecznej. Zwiedzanie Maricel Museum rozpoczyna się na drugim piętrze budynku z rzeźbami i ołtarzami pochodzącymi z okresu romańskiego i gotyckiego (dzieła Pere Serry, Mistrza Wszechrzeczy, Mistrza Maluenda, Mistrza Armisen, Mistrza Belmonte, Mistrza Syna, Joan d'Angers, mistrza Viella, Dziewicy z Sant Miquel del Fai, mistrza Los Balbases, Tomasa Ginera i Pedro Berruguete), uzupełnionych meblami. Renesans i barok reprezentują kolekcje ceramiki i mebli, a także martwe natury. Na pierwszym piętrze, w dawnej sali Deering, znajduje się znakomity wybór obrazów (Arellano) i mebli z XVIII i XIX wieku.
Na parterze znajduje się starożytna gotycka kaplica św. Alzina de Ribelles (Jaume Cabrera, ok. 1400) oraz dzieła Pedro Orrente, Antonio Almirall, Santiago Rusiñol, Ramon Casas i Pere Jou. Jest tu także jeden z najpiękniejszych punktów widokowych na morze. Warto też zajrzeć do sali Sert z dużymi malowidłami ściennymi, które są alegorią Wielkiej Wojny, namalowanymi w latach 1915-1916 w nadziei na zwycięstwo aliantów.
Na wznoszącej się nad Sitges górze znajduje się Park Naturalny Garraf. Zachwyca tu śródziemnomorski, egzotyczny klimat. Jeśli podróżujesz z dziećmi kolejną trakcją mogą być zajęcia, warsztaty, wystawy organizowane przez pracowników Parku. Jest sporo oznakowanych tras, specjalne ścieżki dla osób z niepełnosprawnościami, a także trasa zwiedzania z autobusu, który odjeżdża z punktu informacji turystycznej.
Jedną z zimowych atrakcji Stiges jest karnawał. Odbywa się tu od ponad stu lat i należy do najgorętszych tego typu imprez w Katalonii.
W latach 90. Stiges stało się frontem walki o tolerancję dla osób LGBT+. Otwartość mieszkańców sprawiła, że ludzie czują się tutaj bezpiecznie. Podczas zimowego karnawału, który rozpoczyna się w tłusty czwartek odbywają się tu także parady równości.
Jedną z największych atrakcji Stiges są festiwale. Odbywają się głownie latem i jesienią. Najpopularniejsze są te ku czci św. Bartłomieja oraz św. Tekli - patronów miasta. Podczas Sitges Festa Major i Santa Tecla ulicami miasta paradują smoki i giganci. Wszędzie słychać huk fajerwerków, które można podziwiać z plaż. Stiges, to także miejsce znane kinomanom. Od 1968 roku w październiku odbywa się tu międzynarodowy festiwal filmów grozy i fantasy.