Dawne trendy w makijażu. Szminki z krwi i zabójcze kreski na oczach

2021-07-31 5:55
makijaż
Autor: SHUTTERSTOCK makijaż

Makijaż nie jest współczesnym wynalazkiem, już w starożytności ludzie malowali się. Na początku nakładanie na twarz wszelkich naturalnych barwników miało straszyć wrogów, jednak makijaż szybko stał się elementem upiększającym. Na prawdziwe wyżyny makijaży wznieśli się Egipcjanie, dziś wszyscy kojarzą starożytne malowidła i podkreślone czarną kreską oczy egipskich władców. Kosmetyki jakich używano w zamierzchłych czasach w niczym jednak nie przypominały tego co znamy dziś. Niektóre preparaty były szkodliwe, a inne wręcz zabójcze.

Szokujące fakty o makijażu

Ostatni faraon Egiptu, czyli Kleopatra została zapamiętana nie tylko ze swej waleczności, ale również zabiegów pielęgnacyjnych. Do świadomości współczesnych przedostały się jej rzekome kąpiele w mleku, które miała pomóc królowej zachować młody wygląd. To jednak nie wszystko, ambitna władczyni zarządziła, aby żagle jej statku, którym płynęła do Rzymu, namoczyć w perfumach, tak by zapach niósł się z wiatrem i obwieszczał jej przybycie. W dawnych czasach do makijażu używano przede wszystkim naturalnych barwników, a te delikatnie mówiąc bywały zarówno obrzydliwe jak i niebezpieczne. Pierwsze szminki i pomadki wykonywane były z olejków łączonych z naturalnymi barwnikami. Używano to tego między innymi czerwonej ochry, a w późniejszych czasach z ... krwi węża. Ciemnie kreski wokół oczy to urodowy symbol starożytnego Egiptu. Mieszkańcy delty Nilu do ich malowania używali kajal, inaczej zwany również kohlem. Zawierał on między innymi miedź, rtęć i ołów. Co ciekawe kohl dostępny jest do dzisiaj i często używany w krajach arabskich.

Video z. rozwodu Szelągowskie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE