Czeskie „naj”

2021-05-17 0:00

Najwyższa góra, najgłębsza jaskinia, najdłuższa grobla, najszerszy kościół… Prezentujemy wybrane czeskie rekordy architektoniczne i geograficzne.

Najwyższy i najniższy punkt

Najwyższą górą w Czechach jest Śnieżka (1603 m n.p.m.) w Karkonoszach. Najwyższym stałym punktem w Czechach (ok. 1638 m n.p.m.) i jednocześnie najwyższą wieżą widokową (146,5 m) jest nadajnik telewizyjny na szczycie góry Pradziad w Jesionikach. Naturalny najniższy punkt leży w Przepaści Hranickiej (studnia krasowa) na Morawach. Sucha część przepaści sięga wprawdzie tylko 70 metrów, ale na jej dnie znajduje się wejście do jaskini podwodnej, której głębokość  wynosi ponad 1 km. Jest to więc najgłębsza na świecie zatopiona jaskinia słodkowodna! A najgłębszy sztucznie utworzony punkt? To dawne kopalnie uranu w u, których głębokość wynosi do 1 838 metrów.

Najwyższe wieże

Najwyższą wieżą zamkową w Czechach jest Wieża Spanilá  w pałacu w Tovačovie niedaleko Ołomuńca, mierząca 96 metrów. Z najwyższej wieży kościelnej (102 m) słynie katedra św. Bartłomieja w Pilznie. Na drugim miejscu plasuje się wieża katedry św. Wacława w Ołomuńcu, która mierzy 101 metrów, a na trzecim miejscu – główna wieża katedry św. Wita na Zamku Praskim, mierząca 96 metrów. W niej znajduje się największy czeski dzwon Zygmund. To prawdziwy rekordzista: pochodzi z 1549 roku, jego wysokość wynosi ponad dwa metry, średnica 256 centymetrów, a waga około 16,5 tony. Żadna z wież kościelnych czy zamkowych w Czechach nie dorównuje wysokością wieży telewizyjnej w Pradze, której najwyższy punkt sięga 220 metrów nad ziemią. Najwyższymi budowlami w Czechach są dwa nadajniki o wysokości 355 metrów koło miasta Český Brod, około 30 km na wschód od Pragi.

Najwyższe i najdłuższe groble i zapory wodne

Najwyższa ziemna grobla w Czechach znajduje się na rzece Igławie na Wysoczyźnie. Jej wysokość wynosi 100 metrów. Najdłuższą groblę ziemną zobaczymy na zaporze Nechranice na zachodzie Czech. Mierzy 3 280 metrów, a jej podstawy mają szerokość 800 metrów. Najwyższa betonowa grobla znajduje się na zaporze Orlík na południu Czech. Największe sztuczne jezioro w Czechach tworzy zapora w Lipnie na Szumawie. Jego powierzchnia wynosi niemal 50 km2.

Najwyższe, najszersze i najdłuższe kościoły

Największą i najsłynniejszą świątynią w Czechach jest katedra św. Wita na Zamku Praskim. Długość budowli wynosi 124 metry, a szerokość 60 m. Na drugim miejscu plasuje się kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i świętego Jana Chrzciciela w Sedlcu koło Kutnej Hory. Jego długość wynosi 92 metry, a szerokość 41 metrów. Trzecie miejsce zajmuje kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, św. Wolfganga i Benedykta na terenie klasztoru w Kladrubach, który ma 91 metrów długości i 31 metrów szerokości. Największym barokowym kościołem w Czechach jest Bazylika Wniebowzięcia NMP i św. Cyryla i Metodego na Velehradzie na Morawach Wschodnich.  Jej długość wynosi około 85 metrów, a szerokość 44 metry.

Najcieplejsze źródło

Najcieplejszym i największym źródłem w Czechach jest Vřídlo w Karlowych Warach, symbol uzdrowiska. Temperatura wody wynosi 73,4 ° C. Gejzer emituje średnio 2000 litrów wody mineralnej na minutę i bije na wysokość 12 metrów. Woda jest również używana do pokrywania osadem z kamienia różnych przedmiotów – ten proces możemy obejrzeć w podziemiach Kolumnady Vřídelní.

Najstarsza formacja geologiczna

Najstarszą formacją geologiczną w Czechach jest Pańska Skała. To pozostałość niewielkiego bazaltowego wzniesienia (597 m n.p.m.) wystającego z płaskowyżu, w pobliżu miasta Kamenický Šenov (50 km na zachód od Liberca). Formację skalną tworzą niemal pionowe kolumny bazaltowe, kształtem przypominające piszczałki organów, dlatego często nazywana jest Kamiennymi Organami.

Największy most skalny

Brama Pravčicka, największy most skalny w Europie, jest symbolem Czeskiej Szwajcarii. Jego wysokość wynosi 16 m, szerokość niemal 27 m. Doskonałym punktem wyjściowym na wycieczki do Bramy Pravčickiej jest, oddalona o 3 km, malownicza miejscowość Hřensko.

Największy kompleks parkowo-pałacowy

Rozległe tereny leżące po obu stronach dzisiejszej granicy Moraw z Austrią uprawiały pokolenia rodu Liechtensteinów przez cały 600 lat trwający okres ich panowania. Jeden z najpotężniejszych rodów ówczesnej Europy stworzył na tym miejscu wspaniały ogród francuski i przepiękny park angielski. W ogród i park wkomponowano romantyczne budowle. Oś całego kompleksu przebiega od barokowego pałacu w Valticach do zamku w stylu nowego gotyku w Lednicach. Kompleks Lednice-Valtice jest wpisany na listę UNESCO.

Najdalej wysunięte punkty

Najdalej wysunięte na południe miejsce w Czechach znajduje się na terenie nieistniejącej już wsi  Radvanov, w pobliżu miasta Vyšší Brod na czesko-austriackiej granicy. Najbardziej na północ wysunięty punkt Czech znajduje się w miejscowości Lobendava, na terenie gminy Děčín. Najbardziej wysunięte na zachód miejsce Czech leży w Parku Przyrody Smrčiny, koło Chebu,  tuż przy potoku Újezd. Do najbardziej na wschód wysuniętego krańca Czech dojdziemy ścieżką edukacyjną wiodącą przez rezerwat przyrody Bukovec, niedaleko Jablunkova. Po drodze umieszczone są tablice informujące o historii miejscowości i tutejszej faunie i florze.

Więcej informacji turystycznych o Czechach: www.visitczechrepublic.com/pl-PL

Logo Visit Czech Republic

i

Autor: Materiały Promocyjne

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają