13 znak zodiaku - Wężownik

2011-01-24 3:00 Ewa Jabłońska

Byłeś zamkniętą w sobie Rybą? Pogódź się z tym, że dotychczasowe horoskopy mijały się z prawdą i w rzeczywistości jesteś towarzyskim Wodnikiem. Taka rewolucja może dotknąć wszystkie znaki zodiaku. Pod warunkiem, że astrologowie uznają racje astronomów i wprowadzą do zodiaku trzynasty znak - Wężownika.

Wypowiedź amerykańskiego profesora astronomii Parka Kunkle, który mówił o tym, że zodiak jest nieaktualny, wprowadziła sporo zamieszania. Mówi się nawet o "odkryciu" trzynastego znaku. - O tym, że na ekliptyce, czyli kole, po którym Słońce przemierza w ciągu roku nasze niebo, znajduje się nie dwanaście, ale trzynaście gwiazdozbiorów, a tym trzynastym jest Wężownik, wiadomo od 80 lat, czyli od oficjalnego "urzędowego" uporządkowania gwiazdozbiorów w 1930 r. To jednak wcale nie znaczy, że oto między Skorpiona i Strzelca należy wcisnąć nowy znak - twierdzi astrolog i tarocistka Katarzyna Wolny-Sobiecka (47 l.).

Znaków zodiaku nie wiąże się z aktualnym położeniem gwiazdozbiorów na niebie, ale z wpływem na życie na Ziemi poszczególnych części drogi Słońca po niebie. Dawno temu podzielono tę drogę na dwanaście części. Gdyby jednak zdecydowano się na wprowadzenie trzynastego znaku, pod znak Wężownika trafiliby Strzelcy i Skorpiony.

Ale zamieszanie byłoby większe, bo nie sposób wcisnąć nowego znaku bez korekty wszystkich pozostałych. Wiele Raków zostałoby Bliźniętami, Panien - Lwami, a Wodników - Koziorożcami.

Wytatuowani miłośnicy astrologii musieliby wprowadzać korekty w rysunkach na skórze, np. Pannie dodać ogon i grzywę. A co z korektami w ludzkich charakterach? - Władczy Lew musiałby zacząć się wycofywać rakiem - żartuje nasza rozmówczyni. Ale astrologia nie wycofa się z tego, co głosi od stuleci - dodaje.

A co na to astronomowie? Profesor Kunkle postuluje korektę w zodiaku tylko dla porządku. Nie twierdzi, że od momentu wprowadzenia do astrologii Wężownika, czyli lekarza Asklepiosa dźwigającego węża, horoskopy będą bliższe prawdy. Zdaniem astronomów, gwiazdy, planety i ich ustawienia na niebie nie mają żadnego wpływu na charakter człowieka i jego los, a astrologia jest tylko zabawą.

Sprawdź spod jakiego znaku jesteś

Ryby 13 marca - 19 kwietnia

Baran 20 kwietnia - 12 maja

Byk 13 maja - 20 czerwca

Bliźnięta 21 czerwca - 19 lipca

Rak 20 lipca - 11 sierpnia

Lew 12 sierpnia - 17 września

Panna 18 września - 31 października

Waga 1 listopada - 21 listopada

Skorpion 22 listopada - 30 listopada

Wężownik 1 grudnia - 18 grudnia

Strzelec 19 grudnia - 18 stycznia

Koziorożec 19 stycznia - 17 lutego

Wodnik 18 lutego - 12 marca