FOTO ART: Lekko dzięki błonnikowi

i

Autor: East News Zaparcia to częsty problem kobiet w ciąży. Żeby im zapobiegać, staraj się nie jeść tłustych potraw, unikaj czekolady i kakao, jedz produkty bogate w błonnik: pełnoziarniste pieczywo, otręby, kasze a także warzywa i owoce.

Błonnik - cudotwórca

2020-07-31 12:12

Błonnik, czyli włókno pokarmowe nie zawiera składników mineralnych i nie dostarcza też energii. W dodatku przewód pokarmowy go nie trawi ani nie wchłania. Jest podstawowym budulcem ścian komórkowych roślin, których przewód pokarmowy nie trawi ani nie wchłania. A mimo to jest istnym cudotwórcą.

Chcesz być zdrowa, a do tego mieć ładną figurę? Jedz produkty bogate w błonnik. Bo choć w żaden sposób nie jest przyswajany przez nasz organizm, to pozytywnie wpływa na jego stan. Chroni serce (ogranicza wchłanianie tłuszczu, obniża poziom cholesterolu) obniża poziom cukru we krwi, co powinni docenić cukrzycy. Oczyszcza organizm z toksyn. To nie wszystko!

Błonnik dba o nasz układ pokarmowy, reguluje trawienie, zapobiega zaparciom, a tym samym zmniejsza ryzyko zachorowania na hemoroidy oraz nowotwór jelita grubego.

Pomaga zrzucić zbędne kilogramy, bo nie dostarcza kalorii, za to zmniejsza łaknienie. Dzięki absorbowaniu wody wypełnia i syci, a także opóźnia moment, kiedy pożywienie opuszcza żołądek.

Ze względu na te właściwości produkty bogate w błonnik powinny być podstawą diety każdego, kto dba o swoje zdrowie. W codziennej diecie zaleca się pożycie 20-40 g błonnika dziennie.

Przeczytaj także: Jak zatrzymać opaleniznę

Gdzie go szukać?

Najbogatszym jego źródłem są produkty pełnoziarniste - pieczywo, kasze, ryż brązowy, otręby, płatki zbożowe. W dużych ilościach znajduje się także w nasionach roślin strączkowych (groch, fasola) oraz warzywach kapustnych, korzeniowych i owocach np.morele i śliwki suszone, rodzynki,maliny, jabłka, banany i gruszki, orzechy.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki