Blue Monday 2021 - najbardziej przygnębiający dzień w roku. Czym jest i o co w nim chodzi?

2021-01-18 9:12 kaja
Blue Monday
Autor: MATERIAŁY PRASOWE Blue Monday

Blue Monday - najbardziej przygnębiający dzień w roku, czy może chwyt reklamowy, który ma nas zachęcić do zakupów? Ten pseudonaukowy termin wskazuje rzekomą datę, która jest najtrudniejszym dniem w roku. Na jej wyliczenie miały ponoć mieć wpływ dni dzielące nas od wiosny, pogoda oraz fakt, że Boże Narodzenie już minęło. Jednak jak się okazuje, Blue Monday wcale niekoniecznie musi być najbardziej przygnębiającym dniem w roku, a sprytną strategią marketingową, by namówić nas na nadprogramowe zakupy.

Przyjęło się, że Blue Monday to najbardziej przygnębiający dzień w roku. Określenie to wprowadził w 2004 roku brytyjski psycholog Cliff Arnall. Wyliczył on go na podstawie wzoru matematycznego, w którym bierze pod uwagę wiele czynników, to między innymi długość dnia, średnie nasłonecznienie i odległość do wiosny. Ponoć na nasze fatalne samopoczucie tego dnia ma również wpływ fakt, że Boże Narodzenie już za nami, a także w drugiej połowie stycznia zaczyna zdawać sobie sprawę, że nie udać się wyrwać w postanowieniach noworocznych. W tym roku Blue Monday wypada, 18 stycznia.  

Zobacz koniecznie: Te 3 znaki zodiaku to NAJGORSI kochankowie. W łóżku unikaj ich jak OGNIA!

Psychologiczna zagadka, czy ściema?

Blue Monday dosyć mocno zakorzenił się w naszej świadomości, a wiele osób przyznaje, że faktycznie tego dnia czuje się gorzej. Nie ma jednak żadnych naukowych dowodów mogących potwierdzić teorię na najbardziej przygnębiającym dniu w roku, czynniki jakie wziął pod uwagę Arnall są niemożliwe do wyliczenia i określenia. Z tego powodu jego wzór nie ma sensu. Blue Monday szybko został  wykorzystane przez branżę marketingu i stał się pretekstem do wyprzedażowych ofert w wielu sklepach. W końcu jak najlepiej poprawić sobie humor? Oczywiście wybierając się na zakupy.

FENOMEN MORSOWANIA – SKĄD SIĘ WZIĄŁ?
Najnowsze