Zaawansowany rak piersi – leczenie chorych jest bardzo ograniczone

i

Autor: Thinkstockphotos.com Zaawansowanego raka piersi nie da się wyleczyć, jednak chore mogą walczyć o wydłużenie życia oraz o poprawę jego jakości. Niestety, chore z tą postacią raka piersi są traktowane jak pacjentki drugiej kategorii, gdyż mają ograniczony dostęp do diagnostyki, terapii i wydłużających życie nowoczesnych leków

Jak zmniejszyć ryzyko RAKA piersi? Onkolog mówi o 3 metodach

2019-10-03 13:15

Rak piersi nie musi być chorobą śmiertelną. Wykrycie go we wczesnym stadium, daje możliwość całkowitego wyleczenia. Niezwykle ważna jest profilaktyka raka piersi i świadomość, jakie czynniki zwiększają ryzyko jego wystąpienia. O tym, jak kobiety powinny się badać, z jaką częstotliwością oraz które badania powinny wykonywać, aby w porę wykryć nowotwór piersi, opowiedziała nam onkolog, dr n. med. Jolanta Kleszczewska.

Rak piersi to najczęściej wykrywany nowotwór u Polek. Październik od wielu lat jest miesiącem świadomości na temat raka piersi. W tym szczególnym okresie podejmowane są tematy związane z profilaktyką, diagnostyką oraz nowoczesnym leczeniem nowotworów piersi. Jak często i w jaki sposób powinnyśmy się badać? - Jeśli przyjmuje się tabletki antykoncepcyjne, to USG piersi powinno się robić raz w roku. Z kolei kobiety, które nie stosują antykoncepcji hormonalnej, na takie badanie powinny się udać raz na 2 lata. W przypadku, gdy w rodzinie występowały nowotwory piersi lub wykryto u kobiety mutację genową, to musi pamiętać o regularnych badaniach po ukończeniu 25. roku życia, a po 35. urodzinach powinna wybrać się na pierwszą mammografię - podkreśla dr n. med. Jolanta Kleszczewska w rozmowie z Super Expressem. To właśnie mammografia jest niezwykle istotnym badaniem w profilaktyce nowotworu. - Pierwszą mammografię powinna wykonać każda kobieta po 40. roku życia. Jest ona jedynym badaniem, które wykrywa mikro zwapnienia, czyli takie zmiany, które świadczą o przedinwazyjnym raku piersi - kiedy jeszcze nie ma guzka. Dlatego kobiety między 55. a 69. rokiem życia powinny się udać na bezpłatną mammografię, którą mogą powtarzać co 2 lata. I nie powinny się bać tego badania. Wszystkie placówki w Polsce, które biorą udział w badaniach przesiewowych, są ściśle kontrolowane. Mammografie są bezpieczne - dodaje onkolog. Kobiety powinny pamiętać także o samobadaniu piersi, które mogą wykonać w domu.

Rak piersi - czynniki ryzyka

Bezpośredniej przyczyny raka piersi nie ma, jednak istnieją pewne czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia nowotworu, przyspieszają jego rozwój. - Są to przede wszystkim obciążenia genetyczne. U takich osób występuje mutacja BRCA1 i BRCA2. Poza tym ogromne znaczenie ma nasz styl życia. Młode dziewczyny stosują antykoncepcję hormonalną od bardzo wczesnych lat życia, później kobiety przechodzą w terapię hormonalną zastępczą. Warto wspomnieć także o pełnym hormonów mięsie, np. kurczakach, które tak ochoczo spożywamy. Cały nasz styl życia, stres, alkohol, otyłość, bo w tkance tłuszczowej są niekorzystne hormony estrony na pewno przyspieszają rozwój nowotworów - zaznacza dr n. med. Jolanta Kleszczewska.

Polka udaje się do Liberii ratować tamtejsze kobiety

Daria Mejnartowicz postanowiła ratować Liberyjki poprzez edukację. W ich kraju nie jest prowadzona żadna profilaktyka raka piersi. Kobiety często zgłaszają się do lekarza dopiero, gdy nowotwór znajduje się w zaawansowanym stadium, a ich piersi zaczynają się dosłownie rozpadać. Zdjęcia piersi zaatakowanych rakiem znajdziecie poniżej w  galerii. Są wstrząsające. Liberyjki zamiast udać się do lekarza, leczą nowotwór poprzez posypywanie ran ziołami oraz stosują medycynę chińską. Do specjalisty wybierają się niestety, gdy jest już za późno. Daria Mejnartowicz chce to zmienić. Zamierza przeprowadzić w Liberii szereg warsztatów, szkoleń uświadamiających tamtejsze kobiety, czym jest rak piersi i jak można go wykryć. - W projekcie weźmie udział około 1500 kobiet. One, mam nadzieję, pozyskaną wiedzę także będą przekazywać dalej - zdradza w rozmowie z Super Expressem. - Potrzebuję zebrać pieniądze na zakup paru ważnych rzeczy, które są niezbędne do przeprowadzania akcji „Rak Piersi. Razem dla Kobiet z Afryki. One też zasługują na życie” skutecznie. Są to: projektor, TV 40'' , fantomy i modele piersi do nauki samobadania oraz odróżniania zmian nowotworowych od innych (które kosztują nawet ok. 2,5 tys.), różne piłki do gier zespołowych, siatka do siatkówki, linie do siatkówki plażowej, markery drużyn 2x10, tablice i kosze do koszykówki, skakanki, liny do skakania, maty do jogi, badminton, druk ulotek informacyjnych A5, które będą pełniły rolę przypominajki o przeprowadzeniu samobadania piersi. Planuję także zakup roll up-ów i druk kilku banerów z infografikami, zakup olejków do nauki samobadania piersi oraz nauki automasażu po zabiegu mastektomii, pomocy rehabilitacyjnych do przychodni dla kobiet po mastektomii (miękkie piłki, drążki), długopisów, kartek do notatek, laptopa. Te rzeczy zamierzam zostawić w Liberii, aby mogły pomagać tamtejszym kobietom - dodaje.

Pomóc może każdy z nas. Wpłaty można przekazać do 26 listopada 2019 roku za pośrednictwem serwisu pomagam.pl/rakpiersiliberia lub bezpośrednio na konto Fundacji Multis Multum, która przekaże mi 100% uzbieranych środków: 08 1140 1977 0000 5577 8000 1001 (tytuł: Liberia).
Oczywiście istnieje możliwość zakupu i przekazania pomocy, których potrzebuje Daria Mejnartowicz.
Więcej informacji i kontakt: Daria Mejnartowicz – FB, Messenger, LinkedIn, email: [email protected].

Więcej o akcji „Rak Piersi. Razem dla Kobiet z Afryki. One też zasługują na życie” znajdziecie w wywiadzie: Piersi tych kobiet rozpadają się przez zabobony. Jadę to zmienić. WYWIAD

Sonda
Czy regularnie badasz swoje piersi?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły