Nic nie wiedzą o Polsce

2008-02-07 19:21

Wstyd! Członkowie Parlamentarnego Zespołu ds. Tradycji Niepodległościowych nie znają odpowiedzi na najprostsze pytania z historii Polski. Niektórzy posłowie nie potrafili nawet wyrecytować drugiej zwrotki naszego hymnu narodowego! Do książek, panowie..,

"Super Express" postanowił sprawdzić wiedzę posłów zasiadających w Parlamentarnym Zespole ds. Tradycji Niepodległościowych.

Przepytaliśmy pięciu wybrańców narodu: Antoniego Mężydłę (54 l.) i Czesława Mroczka (44 l.) z PO, Franciszka Stefaniuka (64 l.) i Andrzeja Grzyba (52 l.) z PSL oraz Pawła Poncyljusza (39 l.) z PiS.

Ten ostatni wypadł najlepiej, bo znał odpowiedź na trzy z pięciu pytań. Nie wiedział jednak, kiedy zawiązano konfederację barską i kto był pierwszym premierem po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Nie świadczy to najlepiej o byłym wiceministrze gospodarki, który od... 17 lat studiuje historię. Ucz się, Pawle, ucz, bo nauka to potęgi klucz...

Najbardziej skompromitował się jednak poseł Mroczek.- Nie pamiętam dokładnie - odpowiedział na pytanie o drugą zwrotkę naszego hymnu. Inne zagadnienia również przerosły jego możliwości.

Antoni Mężydło poprawnie odpowiedział na dwa pytania.

W naszym teście nie chcieli natomiast sprawdzić się członkowie PSL.

- W zabawach nie biorę udziału, bo pracę parlamentarną traktuję bardzo poważnie - niezwykle na serio wykręcał się Stefaniuk.

Poseł Grzyb spasował już po pierwszym pytaniu o treść drugiej zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.

- Nie jestem teraz przygotowany na tego typu rozmowę. Zapraszam pana jutro na kawę - zaoferował. Mamy nadzieję, że członkowie zespołu szybko odrobią zaległą pracę domową z historii.

Test z historii

Pytania:

 1 Jak brzmi druga zwrotka Mazurka Dąbrowskiego?

2 W którym roku zawiązano konfederację barską?

3 W którym roku nastąpił drugi rozbiór Polski i jakie państwa tego dokonały?

4 Kto był pierwszym premierem rządu polskiego po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku?

5 Po ilu dniach obrony skapitulowała załoga Westerplatte?

Odpowiedzi:

 

1 Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę, Będziem Polakami, Dał nam przykład Bonaparte, Jak zwyciężać mamy

2 1768

3 1793, Rosja i Prusy

4 Jędrzej Moraczewski

5 Po siedmiu

Andrzej Grzyb (52 l.), poseł PSL

Nie zdał

Antoni Mężydło (54 l.), poseł PO

Mierny

Czesław Mroczek (44 l.), poseł PO

Nie zdał

Paweł Poncyljusz (39 l.), poseł PiS

Mierny

Franciszek Stefaniuk (64 l.), poseł PSL

Nie zdał

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE