Aromaterapia - jak działają OLEJKI ETERYCZNE?

i

Autor: thinkstockphotos.com Aromaterapia - jak działają OLEJKI ETERYCZNE?

Olejki eteryczne. Poznaj ich moc!

2020-09-28 13:35

Olejki eteryczne nie tylko pięknie pachną, ale mają właściwości dobroczynne dla naszego zdrowia i urody. Poznaj ich właściwości!

Olejki eteryczne to skoncentrowane esencje ekstraktów roślinnych. Mają różne właściwości i zastosowanie. Wdychanie ich zapachów łagodzi bóle i wprawia w pozytywny nastrój, goją rany, łagodzą napięcia mięśni i uśmierzają ból, odżywiają i nawilżają skórę. Są również świetne na bezsenność.

Są skuteczne w leczeniu codziennych dolegliwości, jak ból głowy czy migrena. Pomagają też leczyć infekcji wirusowe, odkażają, działają kojąco, poprawiają krążenie krwi,  relaksują i wyciszają.

Możemy wlewać krople do kominka, dodawać je do kąpieli, używać do masaży, inhalacji lub naturalnych kosmetyków.

Kąpiele 

Pomagają m.in. na bóle mięśni i stawów,  poprawiają krążenie krwi, pomagają uporać się z kaszlem i katarem. Wystarczy dodać nie więcej niż 10 kropli do wanny z ciepła wodą. Na te dolegliwości pomoże olejek rozmarynowy, jałowcowy, eukaliptusowy czy sosnowy.

Dla skóry wymagającej regeneracji i odmłodzenia najlepiej nadają się olejki: z cytryny, melisy, lawendy, w połączeniu z olejem z pestek winogron. Natomiast jeśli twoja skóra jest sucha, używaj do kąpieli olejku z geranium, zmieszanego z olejem ze słodkich migdałów. A gdy chcesz opanować trądzik, dodaj do wody olejek bergamowy lub sandałowy.

Aromatyczna kąpiel jest też dobra na skołatane nerwy albo  na znużenie i apatię. Relaksująco działają napary i olejki z lawendy, lipy, macierzanki; energii doda kąpiel różana, imbirowa.

Masaże

Stosuje się je na całym ciele, lub na wybranych miejscach, w których odczuwane są dolegliwości, ale nie tylko. Dzięki masażom można zredukować cellulitis, rozstępy i otyłość. Pomoże w tym olejek lawendowy, cyprysowy, cedrowy czy z geranium.

Inhalacje na katar

Dodaj do miski z gorącą wodą cztery krople olejku eukaliptusowego albo rozmarynowego, nachyl się nad nią, okryj głowę ręcznikiem i przez kwadrans wdychaj opary nosem i ustami. Zaś na stres, zastosuj olejek z drzewa sandałowego lub z mięty pieprzowej.

Przeczytaj też: Nie chcesz chorować? Zadbaj o swoją odporność!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki