Ciśnienie

i

Autor: Beata Mierzejewska

Ciśnienie pod kontrolą. Zobacz, czy wiesz, jak sobie pomóc

2019-09-17 13:35

Według niektórych statystyk medycznych aż 15 mln Polaków może mieć problem z nadciśnieniem, z czego wiele osób nie wie, że cierpi na tę chorobę. Nic dziwnego, że nadciśnienie nazywane jest cichym zabójcą. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyn jest wiele – radzimy, jak postępować w tej chorobie, bo można ją kontrolować.

Z poradnika „Ciśnienie pod kontrolą” dowiesz się:
– jak rozpoznać nadciśnienie i jakie objawy mogą je sygnalizować;

– jakie są normy i kiedy trzeba się udać do lekarza;

– dlaczego ważny jest nasz puls?

– czym się różni nadciśnienie tętnicze pierwotne od wtórnego?

– co to jest nadciśnienie złośliwe?

– co to jest nadciśnienia naczyniowo-nerkowe?

– czy pozornie niewinne symptomy, jak potliwość czy zmęczenie, powinny nas niepokoić?

– skąd się bierze problem z nadciśnieniem – jaki wpływ ma wiek, nasza dieta, w tym spożycie soli, nadwaga i otyłość, stres, brak aktywności fizycznej, alkohol i inne używki. Dlaczego nadciśnienie pojawia się coraz częściej już u dzieci i nastolatków ?

– jakie choroby, zaburzenia i inne problemy zdrowotne może powodować nadciśnienie: m.in. miażdżyca, wpływ na serce, ryzyko rozwoju choroby wieńcowej, tętniaków aorty itd., wzrost ryzyka udaru mózgu, uszkodzenie wzroku, kłopoty z nerkami, szumy uszne). Dlaczego nadciśnienie jest tak groźne, gdy występuje w zespole X (zespole metabolicznym)? Podpowiemy też, jak udzielić pierwszej pomocy, np. przy udarze.

– jak się leczy nadciśnienie? W jaki sposób dobierane są leki? Jak je należy zażywać (czym popijać, co robić, gdy się zapomni, czy można przerwać na 2-3 dni? Czy samemu można zmniejszyć dawkę leku?). Ostrzeżemy przed interakcjami leków obniżających ciśnienie m.in. z lekami bez recepty, pożywieniem , alkoholem, a także z lekami na receptę, np. antybiotykami, tabletkami antykoncepcyjnymi. Czy można obniżyć ciśnienie bez leków?

 

W książce „Ciśnienie pod kontrolą” znajdziesz też dokładne objaśnienia:  

– jak prawidłowo mierzyć ciśnienie w domu? Jaki kupić ciśnieniomierz nadgarstwowy czy naramienny?

– jakie badania i jak często musi wykonywać nadciśnieniowiec?

– jak reagować w przypadku nagłego skoku ciśnienia? Zmiany pogodowe – jak mogą wpływać na skoki ciśnienia – jak się ratować? Jak szybko uspokoić nadciśnienie po wysiłku?

– co robić, gdy ciśnienie jest wysokie mimo leków?

 

Dowiesz się też:

– jak skutecznie zapanować nad przewlekłym stresem? Jak zadbać o dobry sen?

– jak zmienić dietę? Jakie produkty powinny być obecne w diecie nadciśnieniowca, a co należy wykluczyć? Jak ograniczyć sól (czym zastąpić). Jakie znaczenie ma sód i potas? Czy są gotowe diety/programy żywienia utrzymujące ciśnienie krwi na pożądanym poziomie? A co z piciem kawy? Które z wód mineralnych polecane są dla  nadciśnieniowców? Jak i ile schudnąć, by ograniczyć problem?

– Jakie zioła i inne rośliny pomogą w obniżeniu ciśnienia (głóg, jemioła, ruta, czosnek)? Jak przygotowywać z nich napary czy nalewki i jak je stosować, żeby sobie nie zaszkodzić? W jakie preparaty można zaopatrzyć się w aptece?

– Jakie sporty i inne formy ruchu są polecane nadciśnieniowcom? Jak ćwiczyć?  Ile powinno wynosić tętno ćwiczącego nadciśnieniowca – jak to ustalić?

– Gdzie pojechać na urlop – regiony, jakie formy spędzania urlopu są wskazane? Czy np. wycieczka objazdowa albo wędrówki po górach są OK? Gdzie pojechać do sanatorium, żeby się dobrze czuć?


Nie zapomnimy również o problemach, z jakimi borykają się osoby z niedociśnieniem  (dotyczy ono 1–2 proc. osób dorosłych). Podpowiemy, jak powinna wyglądać ich dieta i aktywność fizyczna. Uczulimy, jakie objawy mogą być dla nich bezpieczne.

Książkę „Ciśnienie pod kontrolą” kupisz w salonikach prasowych i na stronie www.sklep.grupazpr.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki