Ten kwiat w upały jest szalenie niebezpieczny. Może powodować oparzenia na skórze. Omijaj go szerokim łukiem

2022-06-23 10:39
Krzew Mojżesza
Autor: Shutterstock Krzew Mojżesza

Kiedy zakwitnie wygląda pięknie, jednak niewiele osób wie, że może być niebezpieczny dla naszego zdrowia, zwłaszcza w czasie upałów. Mowa o krzewie Mojżesza. W okresie letnim powinno się go omijać szerokim łukiem. Dlaczego? Zbyt bliki kontakt z tą byliną, może powodować oparzenia na skórze, które są wyjątkowo bolesne i trudno się goją.

Kiedy zakwitnie, cieszy oko różowymi kwiatami. Dyptam, czyli bylina znana większości jako gorejący krzew Mojżesza prezentuje się przepięknie, zwłaszcza w okresie od maja do lipca, kiedy pojawiają się na nim kwiaty o cytrynowym zapachu. Choć wygląda obłędnie i z pewnością swoją urodą zachęca, aby podejść do niego bliżej, to ostrzegamy - gorejący krzew Mojżesza może być naprawdę niebezpieczny. W czasie upałów bliski kontakt z nim może powodować na skórze dotkliwe oparzenia. Pojawiają się bąble wypełnione płynem surowiczym. Mogą być szczególnie bolesne i trudne do zagojenia. Dlaczego dyptam powoduje oparzenia? Roślina pokryta jest komórkami gruczołowymi, które wydzielają olejki eteryczne, takie jak: limonen, cymol, kumaryny. W krzewie Mojżesza ich stężenie jest bardzo wysokie, a bylina wykazuje zdolności łatwopalne. Co to znaczy? Podczas upalnych dni wokół kwiatów krzewu Mojżesza może pojawić się delikatny płomień o błękitniej barwie. 

Sonda
Podobają ci się kwitnące krzewy?
Wiosna w Rzeszowie. Rozpoczęły się nasadzenia kwiatów
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE