Zadbaj o grób bezpiecznie

2020-10-27 6:29 BL
Czy 1 listopada będzie można odwiedzać groby bliskich?
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Czy 1 listopada będzie można odwiedzać groby bliskich?

Dzień Wszystkich Świętych w tym roku będzie inny niż zwykle. Jak zadbać o grób w czasie koronawirusa? Odwiedzanie cmentarzy we Wszystkich Świętych i w Zaduszki to jedna z najważniejszych polskich tradycji. Jednak 1 i 2 listopada będą w tym roku inne niż zwykle. Jak zadbać o grób w czasie szalejącego koronawirusa? Warto niezbędne zakupy zrobić przez internet. Znicze i kwiaty lepiej kupić już teraz, żeby nie narażać się w ścisku i nie przepłacać na straganach przy cmentarzu. Najtaniej kwiaty i świeczki kupimy w supermarketach, dyskontach, na giełdach kwiatowych i w internecie.

Jak wybrać znicze

Mamy do wyboru znicze plastikowe, szklane, z wymiennym wkładem, otwarte gipsowe, z wkładem LED (zasila diodę w kształcie płomienia). Znicze plastikowe są dużo tańsze od szklanych, ale szybko się przepalają, stapiają i brudzą nagrobek. Nie nadają się też do wielokrotnego uzupełniania wkładami, bo się topią. Warto kupować znicze szklane z wymiennymi wkładami.

Rodzaje wkładów:

* Parafinowy, najczęściej kupowany, powinien mieć kolor kości słoniowej, wypełniony po brzegi dobrej jakości parafiną może się palić przez wiele godzin.

* Wkład olejowy utwardzony. Pali się nawet do 7 dni. Jest droższy niż wkład parafinowy, ale znacznie trwalszy.

Czytaj też: Wszystkich Świętych w czasach COVID-19

Ile kosztują?

W marketach czy dyskontach znicze plastikowe możemy kupić już za ok. 1,50 zł, a popularne „kapliczki” od ok. 3 zł. Duże szklane ozdobne są droższe, kosztują od 5 do 15 zł, a nawet więcej. Cena zależy też od czasu palenia, znicz z wkładem palący się przez 90 godz. kosztuje ok. 10 zł. Znicze szklane zalewane kupimy już za ok. 2 zł (30 godz. palenia). Znicze i wkłady warto kupować w wielopakach, są tańsze niż kupowane pojedynczo. Dyskonty i supermarkety często mają promocje, np. drugi lub kolejny produkt taniej czy 3+1 gratis. W Biedronce znicz szklany z wkładem parafinowym kosztuje 2,99 zł, jeśli kupimy 8 szt., podobnie jak w Lidlu. Tam wkłady olejowe 4 szt. palące się przez 4 dni są w cenie 8,95 zł. Wkłady LED kosztują ok. 3–4 zł, a cały znicz kupimy już od ok. 6 zł.

Kwiaty – sprawdź ceny

W zależności od wielkości i rodzaju kwiatów, za wiązanki i wieńce zapłacimy od kilku do kilkudziesięciu złotych. Do wyboru mamy żywe lub sztuczne, które wyglądają jak prawdziwe, są bowiem wykonane z dobrej jakości tworzyw sztucznych. Stroiki możemy kupić już od 25 zł. Najpopularniejsze są oczywiście chryzantemy. Chryzantemę średniokwiatową w doniczce możemy kupić już za ok. 7 zł, a samokrzewiącą za ok. 10 zł. Droższe są chryzantemy wielkokwiatowe – ok. 15 zł. Ceny zależą od wielkości doniczki. Bukiet dużych sztucznych chryzantem kosztuje ok. 10 zł, pojedynczy sztuczny kwiat – od ok. 2 zł.

 Zobacz koniecznie: Szalone promocje w Biedronce: Jabłka za 2 zł. Znicze za pół ceny

Kup znicze przez Internet

Zakupy w sieci w czasach pandemii to bezpieczniejsze rozwiązanie, zwłaszcza jeśli potrzebujemy większej liczby zniczy. Paczkę z zamówieniem przyniesie nam kurier albo odbierzemy ją w paczkomacie i nie będziemy się ściskać w kolejce przed cmentarzem. Możemy bez wychodzenia z domu wybrać produkty i zaoszczędzić, ponieważ ceny w sklepach stacjonarnych są zazwyczaj wyższe. W Internecie jest bardzo duży wybór wzorów, w różnej kolorystyce i rozmiarach.

Przykładowe ceny:

Małe znicze plastikowe (czas palenia ok. 10 godz.) kosztują 70 gr, jeśli kupimy 4 szt. Znicze plastikowe (czas spalenia 25 godz.) są dostępne od ok. 1,50 zł, podobnie znicze szklane zalewane. Znicze z wkładem możemy kupić za 2,50 zł, większe lampiony – od ok. 2,90 zł, wkłady parafinowe kosztują ok. 1,50 zł, wkłady olejowe palące się przez 4 dni – ok. 2 zł.

Godziny dla seniora

Jeśli skończyłeś 60 lat, zakupy możesz zrobić w godzinach dla seniora. Obowiązują one w sklepach spożywczych, drogeriach, aptekach, w supermarketach i sklepikach osiedlowych oraz na poczcie od poniedziałku do piątku między 10.00 a 12.00. Godziny nie obowiązują w sklepach odzieżowych, RTV i AGD, meblowych i budowlanych.

Uwaga! W przestrzeni publicznej, a więc m.in. w sklepach i na cmentarzach, obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa. Sklepy mają obowiązek udostępnienia jednorazowych rękawiczek i płynów dezynfekcyjnych.

Uwaga! W czerwonej strefie w sklepach o powierzchni do 100 mkw. może przebywać 5 osób na kasę. W sklepach powyżej 100 mkw. – 1 osoba na 15 mkw.

Nowe obostrzenia: Tak dużo zakazów jeszcze nie było! Cała Polska w CZERWONEJ strefie [LISTA]

Czyszczenie grobów na zamówienie

Jeśli jesteś w grupie ryzyka, rozważ skorzystanie z usług firm czy osób prywatnych zajmujących się sprzątaniem grobów. Usługi takie świadczone są przez cały rok, ale przed 1 listopada cieszą się największą popularnością. Dane kontaktowe można znaleźć w Internecie, można też popytać na cmentarzu. Cena zależy od wielkości i materiału, z jakiego wykonany jest nagrobek, i zaczyna się od 20 zł za mały pojedynczy grób. Im większe miasto, tym wyższe ceny. Sprzątnięcie nagrobka możemy powierzyć profesjonalnej firmie, wiąże się to jednak z dużo większymi kosztami. Usługa obejmująca mycie/odśnieżanie, usunięcie starych zniczy i kwiatów, posprzątanie najbliższego otoczenia grobu, zapalenie dwóch średnich zniczy i dokumentację fotograficzną (przesłaną na adres e-mail) to koszt co najmniej 100 zł. Taniej będzie w pakiecie. Możemy wybrać abonament miesięczny lub roczny, koszt takiej usługi to od ok. 500 zł.

Czytaj też: Szokujący cennik na drzwiach kościoła. Ksiądz podał cenę za modlitwę za zmarłego

Dr Paweł Grzesiowski: Po 1 listopada będziemy mieli pół miliona zakażonych [Super Raport]
Najnowsze