Dziurawiec

i

Autor: Shutterstock Dziurawiec. Jakie ma właściwości? Kto nie powinen stosować dziurawca?

Warto wiedzieć

Ziele świętego Jana zaraz zakwitnie. Jest uważane za potężne lekarstwo i klejnot wśród ziół. Leczy niestrawność i bezsenność. Dziurawiec był nazywany „jasnością dla duszy”

2023-06-08 6:03

Dziurawiec zwyczajny jest niczym klejnot w koronie ziół. Jego zdrowotne, ale i magiczne właściwości znane są od wieków. Ziele, które rośnie na łąkach i miedzach, można wykorzystać do naparów, herbat, maceratów i innych mikstur, które poprawiają zdrowie oraz urodę. Choć dziurawiec w nazwie ma zwyczajny, to raczej ze zwykłością nie ma nic wspólnego. Jest remedium na problemy żołądkowe, bezsenność i wiele innych schorzeń. Jednak nie każdy powinien go stosować. Poznaj właściwości dziurawca.

Dziurawiec zwyczajny ma bogatą historię i jeszcze cenniejsze właściwości zdrowotne. W starożytności przypisywano mu także znaczenie magiczne. Już wieki temu stosowano dziurawiec w leczeniu ran, ale i duszy. Dziurawiec bywa nazywany zielem świętego Jana lub też świętojańskim. To prawdopodobnie dlatego, że roślina zakwita przed 24 czerwca.

ZOBACZ TEŻ: Wrotycz pospolity przywracał kobietom dziewictwo i odstraszał burze. Zrobisz z niego preparat na kleszcze, mole i mrówki

Spis treści

  1. Jakie właściwości zdrowotne ma dziurawiec? Zioło, które działa na dobre trawienie i bezsenność
  2. Kto powinien unikać dziurawca? Czyli o tym, kiedy herbata z dziurawca jest zakazana
  3. Dziurawiec. Magiczne właściwości
  4. Dziurawiec. Kiedy, gdzie i jak zbierać?

Jakie właściwości zdrowotne ma dziurawiec? Zioło, które działa na dobre trawienie i bezsenność

Dziurawiec jest często stosowany w zaburzeniach trawienia i chorobach wątroby. Działa żółciopędnie i żółciotwórczo, a także rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i dróg żółciowych. Stosuje się go także w stanach zapalnych błony śluzowej żołądka i jelit, wzdęciach i zgadze. Ma także właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Wyciągi z dziurawca stosuje się zewnętrznie na rany i do płukania gardła. Ponadto, dziurawiec ma właściwości uspokajające i bywa pomocny w łagodzeniu objawów depresji. Jednak, mimo wielu wspaniałych właściwości nie każdy może z nich korzystać.

Kto powinien unikać dziurawca? Czyli o tym, kiedy herbata z dziurawca jest zakazana

Dziurawiec, jak każde zioło trzeba stosować z umiarem i rozwagą. Herbata, napar czy nalewka z tego ziela nie każdemu będą służyć, a niektórym mogą zaszkodzić. Dziurawiec może uszkodzić działanie niektórych leków m.in. antykoncepcyjnych. Ponadto zmniejsza stężenie statyn, glikokortykosteroidów, opiatów, sildenafilu i losartanu. Nie powinny stosować go kobiety w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Ponadto dziurawiec zwiększa wrażliwość skóry na słońce. Zanim zaczniemy stosować dziurawiec, lepiej upewnić się, czy leki, które przyjmujemy nie wchodzą w rekcję z ziołami.

Dziurawiec. Magiczne właściwości

Słowianie wierzyli, że dziurawiec ma magiczne właściwości zabezpieczające przed złem. Bliska relacja ze słonecznym zielem miała zapewnić dobrostan i spokój, ale także przychylność duchów. Żółte kwiaty dziurawca odstraszały diabły i czarownice. Ziele noszone przy sobie oddalało choroby psychiczne oraz stany depresyjne. Bukiet z dziurawca chronił dom przed niechcianymi bytami. Smużenie się ususzonym zielem odganiało złe duchy i demony. Dziurawiec służył także do wróżb. Młode kobiety kładły zioło pod poduszkę, by przyśnił im się przyszły mąż.

Dziurawiec. Kiedy, gdzie i jak zbierać?

Dziurawiec rośnie na łąkach, brzegach pól i skrajach lasów. Proste łodygi dorastają do koło 50 cm. U góry są obficie rozgałęzione. Liście dziurawca są gładkie o owalnym kształcie. Kwiaty są w intensywnym żółtym kolorze. Na płatkach występują charakterystyczne dziurki/kropki. W celach zielarskich wykorzystuje się młode pędy i kwiaty. Pędy ścina się tuż przed kwitnieniem. Kwiaty wyskubuje się z łodyg lub ścina nożyczkami całe górne części pędów. Najlepiej robić to w słoneczny poranek. Ziele i kwiaty można suszyć lub tworzyć maceraty, nalewki i proszek.

ZOBACZ TEŻ: Zaczarowana roślina z baśni Andersena. Zrobisz z niej zupę i poprawisz drobne mankamenty nieskazitelnej urody. Poznaj magiczne i zdrowotne właściwości pokrzywy

Sonda
Leczysz się ziołami?
Jak przyciągnąć miłość? Zioła, z których stworzysz magiczny eliksir
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany