Ból pleców, nerki, kamica nerkowa

i

Autor: GARO/PHANIE

Dieta przy kamicy nerkowej

2018-06-08 15:03

Nawet niewielkie kamienie nerkowe mocno dają się we znaki. Silny promieniujący ból w okolicach lędźwi choremu wydaje się być nie do zniesienia. W walce z uciążliwą chorobą pomagają nie tylko lekarstwa. Oto dieta odpowiednia przy kamicy nerkowej.

Najbardziej charakterystycznym objawem kolki nerkowej jest silny ból w okolicach lędźwi. To złogi powstające w układzie moczowym krystalizują się i bardzo doskwierają. Pojawiający się w dole pleców silny ból promieniuje. Bolesna jest nawet wizyta w toalecie a w oddawanym moczu często pojawia się w krew. W przypadku ostrego ataku kolki nerkowej występują także gorączka, nudności a nawet zaburzenie świadomości.

W przypadku pojawienia się ostrego ataku kamicy nerkowej konieczne są środki przeciwbólowe i rozkurczowe. Zdarza się bowiem, że kamień tak mały, iż usunięcie jest niemożliwe, przysparza wielkiego bólu.

Diagnoza

Jeśli podejrzewamy u siebie kamicę nerkową, musimy wykonać USG i RTG jamy brzusznej, a także TK bez środka cieniującego. Kolejnym krokiem są szczegółowe badania moczu oraz badania krwi (ale zrobić je trzeba w okresie 2-3 tygodni od ataku). W przypadku oddania złogu moczowego należy przechować go i oddać do badania analizy składu chemicznego. Dopiero szczegółowe badania pokazują z jakiego typu kamieniem mamy do czynienia. To pozwoli dobrać pacjentowi odpowiednią dietę.

Co jeść przy kamicy nerkowej

Ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Pozwala ono na poszerzenie moczowodu i ułatwia oddawanie moczu. Należy też ograniczyć mięso, nabiał, preparaty bogate w witaminę D3 oraz produkty o dużej zawartości szczawianów (np. szpinak, szcza, rabarbar, mocna herbata, kakao). Warto pilnować by nie doszło do zapalenia pęcherza i zakażeń układu moczowego.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły