Kleszcze atakują w stolicy

i

Autor: Shutterstock

Kleszcze, komary, meszki- jak się przed nimi chronić

2018-06-11 11:04

Wszechobecne owady i pajęczaki potrafią uprzykrzyć wypoczynek na świeżym powietrzu. Na szczycie listy najbardziej uciążliwych prześladowców znajdują się komary, meszki, kleszcze, pszczoły, osy i szerszenie. Jak się przed nimi chronić? Oto naturalne sposoby na odstraszenie owadów. 

Komary

Wyczuwają swoje ofiary z daleka - wabi je pot, szczególnie znajdujący się w nim kwas mlekowy, oraz podwyższone stężenie dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu. Komary atakują głównie wieczorem i rano, ale mogą być też agresywne w południe.

Sposób na komary

Komary przyciągają perfumy, kosmetyki i środki czystości o kwiatowych oraz owocowych zapachach. Aby zmniejszyć swoją atrakcyjność dla tych owadów, warto z nich zrezygnować a do mycia używać szarego mydła. Skóra nie wytwarza wtedy zapachu, który przyciąga złośliwe komary. Ochronę zapewnią też olejki eteryczne. Komary nie znoszą ich zapachu, zwłaszcza lawendowego, goździkowego czy eukaliptusowego. Niestety, działają krótko, a poza tym nie są wodoodporne. Ochronę zapewnią też środki chemiczne do odstraszania owadów, czyli tzw. repelenty. Są dostępne w postaci kremów, płynów lub w sprayu. Specyfiki te naniesione na ciało skutecznie przeganiają intruzów.



Meszki

Dzięki doskonałemu wzrokowi i wrażliwości na wydychany przez nas dwutlenek węgla ofiarę znajdują bez trudu. Zwabia je również zapach potu. Żądne krwi są tylko samice. Atakują chmarami, głównie za dnia- od godz.14 do ok.18. Kłują boleśnie i często pozostawiają krwawiący ślad.

Sposób na meszki

Meszki, podobnie jak komary, uciekają przed zapachem migdałów, wanilii, goździków lub lawendy. Na odsłonięte części ciała (z wyjątkiem twarzy) należy stosować repelenty. Zabezpieczają one przed ugryzieniami na ok. 5 godzin. Jeśli mamy do czynienia z wyjątkowo dużą chmarą meszek, warto zakryć ciało ubraniem, najlepiej jasnym. Ciemne kolory zbyt się nagrzewają, co przyciąga owady.

 
Kleszcze

Wyczuwają pot i dwutlenek węgla z odległości 20 metrów. Uzbrojone w kłujki z małymi ostrymi zadziorami czyhają na swoją ofiarę w lesie, parku, na łące czy przydomowym ogródku. Gdy już kleszcz rzuci się na ofiarę, wbija się w skórę i wysysa krew. Jego ukąszenia można w ogóle nie poczuć, ponieważ znieczula on miejsce, w którym przekłuwa skórę.

Sposób na kleszcze

Atakują głównie rano i późnym popołudniem. Czyhają na łąkach (w wysokich trawach) i w lasach. Na spacery najlepiej wybrać się więc w godzinach południowych. By uniknąć spotkania z kleszczem, należy ubrać się tak, by zakryć ręce, nogi i kark. Po powrocie do domu trzeba wziąć kąpiel i uważnie obejrzeć ciało. Profilaktycznie dobrze jest używać preparatów odstraszających w postaci maści i sprayów, a także smarować ciała olejkami: miętowym, waniliowym, cytrynowym.

 
Żądlący wróg

Osy, pszczoły i szerszenie zwykle atakują w samoobronie. Uaktywniają się zwłaszcza, gdy temperatura waha się pomiędzy 20 a 30 stopniami Celsjusza, a w powietrzu panuje ciężka, duszna atmosfera. Wtedy stają się w stosunku do człowieka bardziej agresywne

 
Pszczoła - może użądlić tylko raz, po czym ginie. Nigdy pierwsza nie atakuje, robi to tylko wtedy, gdy czuje się zagrożona np. gdy ingerujesz w jej terytorium, wybierasz miód lub kręcisz się obok ich ula.

Osa - może żądlić wielokrotnie i boleśnie. Jej ukąszenie jest groźne przede wszystkim dla osób uczulonych na jad owada. Są najbardziej aktywne w czasie dnia. Uwielbiają wszystko, co słodkie.

Szerszenie - są aktywne zarówno w dzień, jak również w nocy. Zwykle ignorują człowieka, bywają mniej agresywne od os i trudniej je sprowokować do ataku. Niestety ich ugryzienia są wyjątkowo bolesne i mogą pozostawić ropiejącą ranę. Osobę uczuloną mogą nawet zabić.

 
Sposoby na żądłówki:

- nie wybieraj się na łąkę w kwiecistych ubraniach, w kolorach żółtym, pomarańczowym, czerwonym, jasnoniebieskim,

- nie chodź boso po łące, pamiętaj, że osy budują gniazda na ziemi,

- wychodząc z domu nie używaj intensywnie pachnących kremów, perfum i innych kosmetyków, ich zapach przyciąga owady,

- nie pij napojów w ciemnych puszkach lub butelkach, ewentualnie używaj wtedy słomek,

- gdy zauważysz intruza, siedź spokojnie, nie wykonuj żadnych gwałtownych ruchów, bo odbierze to jako atak i będzie się bronić,

- na pikniku zrezygnuj ze słodkich pokarmów, soczystych owoców takich jak np. brzoskwinie. Nie zostawiaj też otwartych słoików z marmoladą, miodem czy dżemem.


Uwaga!

Owady nie będą zakłócały ci spokoju, jeśli obok swojego leżaka czy na stole, na którym podajesz posiłek, położysz kilka ząbków czosnku.

Warto wiedzieć!

Dzięki odpowiedniej diecie z dużą zawartością witaminy B, zarówno kleszcze, komary, jak i meszki będą omijać nas szerokim łukiem.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły