Adwent - zwyczaje, obrzędy, symbole

i

Autor: SKPhotography / CC0 / pixabay.com Adwent - zwyczaje, obrzędy, symbole

Adwent 2019 w Szczecinie. Kiedy zaczyna się adwent? Jakie są zwyczaje adwentowe? Kiedy chodzimy na roraty?

2019-12-02 7:00

Rozpoczął się grudzień, a z nim adwent 2019, czyli czas oczekiwania i przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. Jak obchodzimy adwent w Szczecinie i Zachodniopomorskiem? Jakie są zwyczaje związane z adwentem? Czy w tym czasie obowiązuje post? Kiedy należy chodzić na roraty? Odpowiadamy!

Adwent 2019 rozpoczął się w niedzielę, 1 grudnia i potrwa najbliższe 4 tygodnie, do wigilii Bożego Narodzenia. To nie tylko czas oczekiwania na święta, wzmożone przygotowania, ale również liczne zwyczaje i symbole.

Skąd wzięła się nazwa "adwent"?

Słowo "adwent" wywodzi się z łacińskiego "adventus", czyli "przyjście". W kościele katolickim jest to czas związany z przygotowaniami na nadejście Jezusa Chrystusa, które celebrujemy podczas świąt Bożego Narodzenia.

Kiedy rozpoczyna się adwent? Kiedy chodzimy na roraty? Czy obowiązuje post?

Za początek okresu adwentowego uznajemy czwartą niedzielę przed Bożym Narodzeniem, najbliższą dniu św. Andrzeja. W 2019 roku jest to 1 grudnia. Początek adwentu to również początek roku liturgicznego w kościele katolickim. Od tego dnia w kościołach odprawiane są tradycyjne poranne msze, czyli roraty. W tym czasie w świątyniach dominującym kolorem jest fiolet.

Podczas adwentu nie obowiązuje post, jednak duchowni zalecają wstrzemięźliwość od niektórych pokarmów i aktywności, np. uczestniczenia w hucznych zabawach.

Roraty odprawiane są każdego dnia we wczesnych godzinach porannych. Na nabożeństwo wierni przychodzą ze specjalną woskową świecą, zwaną roratką.

Zwyczaje adwentowe

Lampion adwentowy wykonany jest w formie czworobocznej lampki, której ścianki przypominają witraże. Zapala się ją na początku adwentu.

Wieniec adwentowy wykonany jest w formie okręgu przystrojonego gałązkami choinki, umieszcza się na nim cztery świece, które zapala się kolejno w każdą adwentową niedzielę. Gałązki symbolizują bożonarodzeniową choinkę, a cztery świece oznaczają kolejne cztery tygodnie adwentu.

Kalendarz adwentowy służy do odliczania dni do świąt.

Nieodłącznym elementem okresu adwentowego są także jarmarki, które wprowadzają nas w świąteczny nastrój.

W Szczecinie jedną z odradzających się tradycji adwentowych jest wypiekanie tradycyjnych pierników szczecińskich, które swoją recepturą nieco odbiegają np. od tych toruńskich.