Atrakcja turystyczna pod Gryfinem wyróżniona przez brytyjski dziennik: "Jak wejście do filmu Tima Burtona"

2020-01-21 9:57 gk
Atrakcja turystyczna pod Gryfinem wyróżniona przez brytyjski dziennik
Autor: ESKA INFO Szczecin Atrakcja turystyczna pod Gryfinem wyróżniona przez brytyjski dziennik

Charakterystyczny "Krzywy las" pod Gryfinem znalazł się w przygotowanym przez brytyjski dziennik "Daily Mail" zestawieniu dziewięciu najciekawszych leśnych atrakcji na świecie, które warto odwiedzić. Autorzy rankingu porównali tę niewątpliwą atrakcję turystyczną do scenerii filmu Tima Burtona ("Edward Nożycoręki", "Sok z żuka", "Alicja w krainie czarów").

To charakterystyczne miejsce koło Nowego Czarnowa pod Gryfinem jest unikatowe na skalę ogólnopolską. Na niewielkim fragmencie lasu o powierzchni około 0,3 ha możemy zaobserwować dość niecodzienne zjawisko. Rośnie tam około 100 zdeformowanych sosen, których pnie są wygięte pod kątem 90 stopni na wysokości kilkudziesięciu centymetrów nad ziemią. Wiek drzew szacuje się na blisko 90 lat.

Dlaczego drzewa rosną krzywo? Na ten temat krążą różne legendy. Mówi się między innymi, że w czasie II wojny światowej, drzewa zostały uszkodzone przez czołgi. Najbardziej prawdopodobna jest jednak wersja o uprawie sosen na tzw. krzywulce. Młode drzewka zostały ukształtowane w ten sposób, aby mogły służyć do celów produkcyjnych w stolarstwie i szkutnictwie. Tak przygotowane drewno miało służyć do wytwarzania m.in. mebli, sań beczek lub elementów łodzi. W 2006 roku las pod Gryfinem został oficjalnie uznany za pomnik przyrody.

W zestawieniu przygotowanym przez "Daily Mail" znalazły się również takie miejsca jak leśny hotel w Lapland w północnej Szwecji, porośnięty hiacyntami "niebieski las" Hallerbos w Belgii, czy park Goliath Redwood w stanie Kaliformia w USA.

Atrakcja turystyczna pod Gryfinem wyróżniona przez brytyjski dziennik
Autor: Daily Mail Atrakcja turystyczna pod Gryfinem wyróżniona przez brytyjski dziennik