Ogródki działkowe w czasach epidemii na wagę złota. Ile kosztuje działka w Szczecinie?

2020-05-24 17:31 gk
Ile kosztuje działka w Szczecinie?
Autor: Grzegorz Kluczyński

Takiego zainteresowania ogródkami działkowymi nie było od lat. W czasie epidemii koronawirusa działka stała się prawdziwym azylem, jedynym miejscem, gdzie można odetchnąć świeżym powietrzem, bez obowiązkowej maseczki, z dala od innych ludzi. To wszystko sprawiło, że ogródki działkowe stały się towarem bardzo pożądanym, wręcz luksusowym i osiągają wręcz astronomiczne ceny, a mimo to sprzedają się dosłownie "na pniu". Ile w czasach epidemii kosztuje ogródek działkowy w Szczecinie? Sprawdziliśmy.

Działka najlepsza na koronawirusa

Jeszcze kilka lat temu, dysponując kwotą zaledwie kilku tysięcy złotych, można było stać się posiadaczem kilkuset metrów kwadratowych ziemi, z altanką i płotem dookoła. Zainteresowanie było jednak niewielkie, gdyż panował stereotyp, że działka to "relikt PRL-u" lub miejsce dla emerytów. Dopiero całkiem niedawno ogródki działkowe zaczęły przeżywać swój renesans, gdy coraz więcej młodych ludzi doceniło ich zalety.

Sytuacja zmieniła się diametralnie w momencie wybuchu epidemii koronawirusa, gdy spacery w parkach lub wycieczki na łono natury stały się bardzo utrudnione, a dalsze wyjazdy wręcz niemożliwe, jedynym miejscem, w którym dość blisko, a jednocześnie daleko od miejskiego zgiełku można zaznać odrobiny wypoczynku na łonie natury, stały się właśnie ogródki działkowe. Wraz z nadejściem wiosny ceny ogródków poszybowały w górę. Teraz, nawet za najskromniejszą i często bardzo zaniedbaną działkę trzeba zapłacić nawet kilka razy więcej, niż jeszcze rok czy dwa lata temu.

Działka, ogród działkowy, ROD
Autor: Grzegorz Kluczyński

Działki w Szczecinie - gdzie szukać?

W Szczecinie ogródki działkowe znajdują się prawie w każdej części miasta m.in. na Świerczewie, Pogodnie, Krzekowie, czy Wyspie Puckiej, a także w dzielnicach położonych na obrzeżach. Łącznie jest to blisko 90 Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Dzięki temu mieszkańcy różnych zakątków Szczecina mogą znaleźć działkę dość blisko domu, czasem dosłownie "po sąsiedzku".

O czym warto pamiętać przy zakupie działki?

Decydując się na zakup działki, trzeba brać pod uwagę to, że nie stajemy się właścicielami gruntu, lecz tylko jego dzierżawcami. Własnością działkowca są tylko nasadzenia i zabudowa. Na działkowcu ciążą również liczne obowiązki, związane z utrzymaniem ogródka i dbaniem o porządek. W przeciwnym razie, w sytuacji rażącego niestosowania się do zasad panujących w ROD, decyzją zarządu działka może zostać zabrana.

Zawierając umowę z poprzednim właścicielem, płacimy mu tzw. "odstępne" za rośliny i wyposażenie ogródka - altankę, meble, narzędzia itp. Im lepiej wyposażona działka, tym cena jest wyższa. Do tego dochodzą opłaty dla zarządu ogrodów działkowych i Polskiego Związku Działkowców. Jeszcze kilka lat temu można było zmieścić się w kilku tysiącach złotych. Teraz ceny osiągają astronomiczne wartości, a działki sprzedają się dosłownie "na pniu". Czasem dochodzi nawet do licytacji, gdy chętnych jest więcej.

Działka, ogród działkowy, ROD
Autor: Grzegorz Kluczyński

Ceny działek w Szczecinie

Obecnie za pustą działkę o powierzchni niecałych 300 metrów kwadratowych, bez altanki i podciągniętych mediów, na peryferiach Szczecina (Klucz), prawie 20 kilometrów od centrum, trzeba zapłacić około 10 tysięcy złotych. To dużo, biorąc pod uwagę przyszłe inwestycje związane z podłączeniem wody i prądu oraz budową nawet niewielkiej altanki, ale jednocześnie bardzo mało - w porównaniu z innymi cenami.

W północnej części Szczecina, bliżej centrum, za pustą działkę o powierzchni między 300 i 400 metrów kwadratowych, bez altanki zapłacimy 17 tysięcy złotych. Działka z altanką w stanie surowym, do wykończenia, kosztuje już w granicach 30 tysięcy, a z altanką oraz podłączonymi mediami - nawet ponad 40 tysięcy złotych.

Na Wyspie Puckiej, położonej blisko centrum (zaledwie 15 minut jazdy autobusem linii 52 z Bramy Portowej), za 300-metrową działkę z altanką, wodą i prądem, zapłacimy powyżej 20 tysięcy. Taka cena za działkę to jednak okazja, bo większość ofert oscyluje co najmniej w okolicach 30 tysięcy złotych i więcej.

Podobne ceny osiągają również ogrody działkowe na Gumieńcach (25-27 tysięcy złotych), jednak dotyczą one działek bez podłączonych mediów, często też bez porządnej altanki. Ceny działek z altankami i podłączonymi mediami to już koszt przekraczający 30 tysięcy złotych.

To jednak dopiero początek. Na dużo droższą ofertę trafiliśmy w okolicy osiedla Arkońskiego. Tam cena działki o powierzchni 400 metrów kwadratowych, z altanką, wodą i prądem, a także z wiekowymi drzewami owocowymi wynosi nawet 60 tysięcy złotych.

Za nieco większą (450 metrów kwadratowych) i również uprawianą od dziesięcioleci działkę na Krzekowie, z altanką, mediami i starymi drzewami zapłacimy 80 tysięcy.

Jeszcze więcej kosztuje dużo mniejsza działka, ale wyposażona w murowaną altankę, na Warszewie. Tam trzeba się przygotować na wydatek w okolicach 90 tysięcy złotych.

Absolutnym rekordem okazała się cena działki w okolicach osiedla Zawadzkiego. Za 500 metrów kwadratowych ziemi, z murowaną altanką i podłączonymi mediami, poprzedni właściciel zażądał ponad 100 tysięcy złotych, czyli mniej więcej tyle, ile kosztuje kawalerka w małym miasteczku.


(Oferty pochodzą m.in. z serwisów olx.pl, sprzedajemy.pl, adresowo.pl.)

Jak znaleźć tańszą ofertę sprzedaży działki?

Często dobrym sposobem na znalezienie atrakcyjnej oferty sprzedaży działki, może okazać się osobista wizyta na terenie ROD i sprawdzenie tablic informacyjnych. Właścicielami działek często są ludzie starsi, którzy nie korzystają z Internetu, więc korzystają z prostszych form ogłoszeń. Warto również zasięgnąć informacji w biurze zarządu ogrodów, gdzie często znajduje się lista działek zgłoszonych do sprzedaży wraz z numerami telefonów do właścicieli. Często w takich przypadkach ceny działek mogą okazać się dużo niższe, niż w przypadku ogłoszeń z Internetu.

Działka, ogród działkowy, ROD
Autor: Grzegorz Kluczyński
Super Raport 18 V (goście: Migalski, Skiba)

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. Kliknij TUTAJ