Czy "foliówki" na zawsze znikną ze Szczecina. Jest petycja do radnych

2020-02-13 10:11 gk
Czy foliówki znikną ze Szczecina?
Autor: cocoparisienne / CC0 / pixabay.com Czy foliówki znikną ze Szczecina?

Zanieczyszczenie plastikiem to ogromny problem, który dotyczy całego świata. Jak się okazuje, jednym z jego największych źródeł są torby foliowe, których używamy na co dzień podczas zakupów. Są ich miliony, a zaledwie jedna dziesiąta podlega recyklingowi. Coraz częściej, zamiast "foliówek", używa się toreb wielorazowego użytku, wykonanych z materiału. Jednak to nie rozwiązuje problemu. Pojawił się więc pomysł, by w Szczecinie zupełnie zrezygnować z użytkowania plastikowych toreb, a wręcz ich... zakazać. Z taką inicjatywą wyszedł jeden z lokalnych aktywistów. Powstała nawet petycja i inicjatywa uchwałodawcza.

O szkodliwości foliowych toreb przekonuje Igor Podeszwik z inicjatywy Nowy Szczecin, który złożył petycję do Rady Miasta Szczecin o podjęcie inicjatywy uchwałodawczej w sprawie ustanowienia zakazu sprzedaży i udostępniania w sklepach jednorazowych toreb na zakupy z tworzywa sztucznego.

"Torebki foliowe są jednym z największych źródeł zanieczyszczeń plastikiem, a jednym z najprostszych do wyeliminowania, gdyż łatwo zrezygnować z ich użytkowania" - czytamy w uzasadnieniu. - "Kluczową kwestią jest więc uzasadnienie uchwały ustanawiającej przepisy porządkowe - w tym konkretnym przypadku wykazanie, że zakaz sprzedaży i udostępniania w sklepach jednorazowych toreb na zakupy z tworzywa sztucznego jest niezbędny dla ochrony zdrowia mieszkańców Gminy Miasto Szczecin".

Igor Podeszwik proponuje też, by radni zwrócili się o pomoc do naukowców z Uniwersytetu Szczecińskiego lub Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

"Nieocenione dla uzasadnienia przedmiotowej uchwały byłoby stanowisko lokalnego środowiska akademickiego, podparte rzeczową analizą naukową pod kątem wpływu jednorazowych toreb foliowych na zdrowie człowieka" - czytamy.

Co w zamian, gdy plastikowe torby zniknęłyby ze sklepów? Z pewnością należałoby je zastąpić bardziej ekologicznymi opakowaniami, np. torbami z materiału lub papieru, które są w pełni biodegradowalne.

"Jednocześnie chciałbym zauważyć, że alternatywnym rozwiązaniem mogłyby być wydawane przez miasto modne torby na zakupy wielokrotnego użytku, opatrzone np. ciekawymi rysunkami o charakterze edukacyjnym. Co więcej, jeden ze zwycięskich projektów tegorocznej edycji Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego, mianowicie „Szczecin bez plastiku!”, takie rozwiązanie zawiera" - dodaje Igor Podeszwik.

Petycja jest dostępna na stronie petycjeonline.com. Podpisało się już pod nią blisko 300 osób.